parallax background

Altın Oran Nedir?

20 Ağustos 2017
Muhteşem Bir Dünya
17 Ağustos 2017
6. Bölüm: Güzel Yüzlerde ve Aşkın Merkezindeki Büyülü Sayı!
20 Ağustos 2017
A ltın oran matematikte ki sabit bir sayıdır. Phi olarak tanımlanan bu işaret ” Φ ” Altın Oranı ifade eder. 1,6180339… sayıları ile başlayarak sonsuza dek uzayan tümünü sayması imkansız bir sayı dizisi 1’den sonra gelmektedir.

"Altın Oran Nedir?"


A ltın oran matematikte ki sabit bir sayıdır. Phi olarak tanımlanan bu işaret ” Φ ” Altın Oranı ifade eder.

1,6180339… sayıları ile başlayarak sonsuza dek uzayan tümünü sayması imkansız bir sayı dizisi 1’den sonra gelmektedir. Bilim çevrelerinde kabaca 1,618 olarak ünlenmiştir. Grafik çizimlerinde kabaca 1,6 olarak, Mimari tasarımlarda 1,61 kullanımı yaygın görünür. Matematiğin ve Sayıların Temelinde, Geometrinin Merkezinde, Fizikte, Bitkilerin ve İnsanların tasarımında bu sayı başroldedir. Dünyanın en ünlü bilimadamları ve dahileri bu sayıya tutu dolu bir hayranlık beslemektedirler.

Altın Oran Nasıl Hesaplanır?


B u sayının binlerce yıllık geçmişe uzanan Mekke, Kabe ve Kuran ile iç içe olduğunu kim bilebilirdi? Mucizelerin ortaya çıktığı çağdayız!

Bu ünlü ve muhteşem sayı aslında bir oranı sembolize etmektedir. Bir nesneyi tanımlayan temel ölçülerden iki yada daha çok ölçünün birbirine oranı bu sayıyı veriyorsa o şekil altın orana uygun kabul edilmektedir.

Örneğin, Google’ın ve binlerce dünya markasının yeni logolarında, kredi kartlarının en boy oranı yada göze daha hoş görünen 16:9 yeni tip tv lerin yaklaşık en boy oranı bu estetik ortak değerlerimizin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bununla birlikte insan yüzü ve bedeninin “ortalaması alınmış temel ölçülerinde 100’den fazla altın oran bağıntısı tespit edilmiştir.”


Altın Oran Sayısını Kim Keşfetti?


T am olarak bilinmese de ilk örnekleri mısır piramitlerinde görülüyor. Ancak tam bir bilimsel tanımlaması Arap Müslüman Bilimadamlarından eğitim alan ve Avrupa’ya modern sayıları öğreten Fibonacci tarafından ilk kez yapılmıştır.

Fibonacci Dizisi olarak tanımlanan bu basit ardışık sayılar dizisi, şaşırtıcı şekilde iki sayı toplandığında ortaya çıkan sonuç altın oran da sabitlenmektedir.

1+1+2+3+5+8+13+21+34+55+89+….. (89’e dek Altın Oran sabitine yakınlaşan oranlar, 89’dan sonra sabite kitlenir)

Yine şaşırtıcı şekilde altın orana uyan iki ölçü olan a/b ‘nin birbirine bölümü 1,618 iken, b/a’nın birbirine bölümü 0,618 olmaktadır. Bu sayı ve oran yüzlerce sıradışı ve hayranlık uyandıran özellikler göstermektedir.

Daha sonra Altın Oran’ın hayran kitlesi arasına dünyanın en büyük bilimadamlarından Kepler ve DaVinci’de katıldı.

Kepler Altın Oran için “büyük bir hazine” ifadesini kullandı ve gezegenlerin eliptik yörüngesini Altın Oran sistemi ile tanımlayan bir açıklama getirdi. Günümüzde gezegenleirn dizilimini farklı yönleriyle altın oranla açıklayan daha pek çok şema çizilmiştir ve bilim çevrelerinde kabul görmüştür.

Da Vinci ise bu sayıya büyük bir tutku ile bağlanmıştı. Luca Paccoli ile İLAHİ ORAN adı verilen bir kitap yayınladılar. Akabinde pek çok çiziminde ve tablosunda bu orandan faydalandı. Onu dünyanın en ünlü bilimadamı ve sanatçısı yapan şey bu sayı olabilir mi?

Anlaşılan o ki deha arttıkça Altın Orana karşı ilgi ve hayranlık o düzeyde artış gösteriyor.

Yazar Erdem Çetinkaya
Yazar Erdem Çetinkaya
Erdem Çetinkaya, dünyanın en çok izlenen İslam Belgeselini yapmış ve İslam'ın yeni mucizeleri ile Kuran'ın doğru anlaşılması için çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca Hologram teknolojilerinin üretimi konusunda çalışmalar gerçekleştirmektedir. Holotürk Hologram Sistemler, Mivafilm ve Reklamcılık ile Sosyal Ajansim.com un sahibidir.

3 Comments

  1. Cesur Aydal dedi ki:

    Devamını bekliyoruz. Altın Oran sayısının nasıl büyük gizemler barındırdığını gösteren çok faydalı bir yazı.

  2. Seda dedi ki:

    Gerçekten okudukça insanın merakını artıran bir konu. mükemmeliğin tanımını, herşeyin kendi içinde uyumu altın oranla bulmak şeklinde bile değiştriebilir bu bilgiler.

  3. Cihan dedi ki:

    “Bir nesneyi tanımlayan temel ölçülerden iki yada daha çok ölçünün birbirine oranı bu sayıyı veriyorsa o şekil altın orana uygun kabul edilmektedir.”demişsiniz. Örnek verebilir misiniz? Doğal ve yapay olan herşey için altın orandan bahsetmek mümkünse, doğadaki pek çok şeyin uyumsuz olduğunu söyleyebiliriz. Görsel sanatlarda oranı yakalamak için çalışma yapılması normal. Günlük hayatta karşılaştığımız 3 boyutlu şeyleri gördüğümüz açıya göre mi değerlerlendirmemiz lazım…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir