6.DURAK SALAMİS BARNABAS’IN KENTİ (5. Kitap 15. Bölüm)

Barnabas havarilerin öncüsüydü. Tüm mal varlığını diğer havarilerin dünyaya yayılarak İseviliğin yayılması için harcamıştı. Tarihçilerin görüşüne göre onun inancı ve finansal desteği olmasaydı İsevilik bu denli genişlemezdi. Ancak daha sonra ki zamanlarda Pavlus’un Roma halkını memnun eden esnek ve paganizme daha yakın olan görüşleri kabul gördü. Roma siyasi gücü ve etkinliği sayesinde Pavlus’un görüşlerini benimseyerek Barnabas’ın İsevilik yorumunu bir kenara bıraktı. Oysa Pavlus havariler arasına ancak Barnabas’ın kendisine kefil olması sayesinde girebilmişti. Yoksa onu kabul etmeyeceklerdi. Barnabas Tevrat’a daha bağlı bir yol izlerken, Pavlus Tevrat’ı neredeyse bir kenara attı ve İsa’nın söylemediği bir çok şeyi söyleyip İseviliği aslından uzaklaştırdı. Ancak siyasi güç Pavlus’un yanındaydı.

Kuran’da ki 35. surenin (enlemin) 31-33 (boylam) ayetleri arası Barnabas’ın ve havarilerin yolcukları ile hikayesine işaret etmektedir.  35. enlem Salamis’in enlemidir. 31 ve 33 ise Kıbrıs’ın doğu ve batı sınırlarını çizer. Barnabas ile havariler 31. boylam üzerinden Kıbrıs’a gelmiş ve 33. enlemde ki Salamis’e yerleşmişler burada dini yayarken şehit edilmişlerdir.

Salamis doğumlu havari Barnabas, havari Paulos ve Vaiz Johannes Markus ile birlikte Kıbrıs’ın 35:31 batı yolundan gelerek 35:33 olan Salamis’e yerleşti.

35/FÂTIR-31 Vellezî evhaynâ ileyke minel kitâbi huvel hakku musaddikan limâ beyne yedeyhi, innallâhe bi ibâdihî le habîrun basîr.

وَالَّذِي أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ إِنَّ اللَّهَ بِعِبَادِهِ لَخَبِيرٌ بَصِيرٌ ﴿٣١

Ve sana kitaptan vahyettiğimiz, onların ellerindekini (Tevrat ve İncil’i) tasdik edici olarak haktır. Muhakkak ki Allah, kullarından mutlaka haberdar olandır, görendir.

“Salamis’in yani Barnabas’ın doğum yerinin koordinat değerini taşıyan bu ayetteki son kelime Barnabas’ın harflerini sıralı olarak içinde taşır.

عِبَادِهِ لَخَبِيرٌ بَصِيرٌ

İbadahi (kullar)

lehu (ondan yana)

be-runa-ba-se (barnabas)

Barnabas’ın dünyaya iseviliği yaymaya öncü olduğu yerde sıralı olarak bulunması ne büyük hikmettir. Musa’dan gelen Tevrat’ın koruyucuları ve taşıyıcıları olduklarından Musa kelimesi de musaddıkan kelimesi ile bu kısa ama mucizevi ayetin içine gizlenmiştir. Basnabas’ın ve Musa’nın isminin geçtiği ayetin bir sonrasında Havarilerin hikayesini ve misyonlarını ele alması muhteşemdir.

35/FÂTIR-32(İncil ve Tevrat’ın kendisine emanet edildiği kişiler; Havariler topluluğu)

Sonra kullarımızdan seçtiklerimizi kitaba (Tevrat ve İncil’e) varis kıldık. Böylece onlardan bir kısmı nefsine zulmedicidir, onlardan bir kısmı orta yoldadır. Onlardan bir kısmı da Allah’ın izniyle hayırlarda yarışanlardır (en ileride olmak için çalışırlar). İşte o ki o, büyük fazilettir.

35/FÂTIR-33 (Havariler)

(Onlar; Tevrat’a İncil’e varis kılınan ve onu sahiplenip yarışanlar), Aden cennetlerine girerler. Orada altından bilezikler ve inciler takarlar. Ve orada onların elbiseleri ipektir.

Havarilere övgü…

Benzer Yazılar

Yorum Bırak