6.DURAK SALAMİS BARNABAS’IN KENTİ (5. Kitap 15. Bölüm)

Barnabas havarilerin öncüsüydü. Tüm mal varlığını diğer havarilerin dünyaya yayılarak İseviliğin yayılması için harcamıştı. Tarihçilerin görüşüne göre onun inancı ve finansal desteği olmasaydı İsevilik bu denli genişlemezdi. Ancak daha sonra ki zamanlarda Pavlus’un Roma halkını memnun eden esnek ve paganizme daha yakın olan görüşleri kabul gördü. Roma siyasi gücü ve etkinliği sayesinde Pavlus’un görüşlerini benimseyerek Barnabas’ın İsevilik yorumunu bir kenara bıraktı. Oysa Pavlus havariler arasına ancak Barnabas’ın kendisine kefil olması sayesinde girebilmişti. Yoksa onu kabul etmeyeceklerdi. Barnabas Tevrat’a daha bağlı bir yol izlerken, Pavlus Tevrat’ı neredeyse bir kenara attı ve İsa’nın söylemediği bir çok şeyi söyleyip İseviliği aslından uzaklaştırdı. Ancak siyasi güç Pavlus’un yanındaydı.

Kuran’da ki 35. surenin (enlemin) 31-33 (boylam) ayetleri arası Barnabas’ın ve havarilerin yolcukları ile hikayesine işaret etmektedir.  35. enlem Salamis’in enlemidir. 31 ve 33 ise Kıbrıs’ın doğu ve batı sınırlarını çizer. Barnabas ile havariler 31. boylam üzerinden Kıbrıs’a gelmiş ve 33. enlemde ki Salamis’e yerleşmişler burada dini yayarken şehit edilmişlerdir.

Salamis doğumlu havari Barnabas, havari Paulos ve Vaiz Johannes Markus ile birlikte Kıbrıs’ın 35:31 batı yolundan gelerek 35:33 olan Salamis’e yerleşti.

35/FÂTIR-31 Vellezî evhaynâ ileyke minel kitâbi huvel hakku musaddikan limâ beyne yedeyhi, innallâhe bi ibâdihî le habîrun basîr.

وَالَّذِي أَوْحَيْنَا إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقًا لِّمَا بَيْنَ يَدَيْهِ إِنَّ اللَّهَ بِعِبَادِهِ لَخَبِيرٌ بَصِيرٌ ﴿٣١

Ve sana kitaptan vahyettiğimiz, onların ellerindekini (Tevrat ve İncil’i) tasdik edici olarak haktır. Muhakkak ki Allah, kullarından mutlaka haberdar olandır, görendir.

“Salamis’in yani Barnabas’ın doğum yerinin koordinat değerini taşıyan bu ayetteki son kelime Barnabas’ın harflerini sıralı olarak içinde taşır.

عِبَادِهِ لَخَبِيرٌ بَصِيرٌ

İbadahi (kullar)

lehu (ondan yana)

be-runa-ba-se (barnabas)

Barnabas’ın dünyaya iseviliği yaymaya öncü olduğu yerde sıralı olarak bulunması ne büyük hikmettir. Musa’dan gelen Tevrat’ın koruyucuları ve taşıyıcıları olduklarından Musa kelimesi de musaddıkan kelimesi ile bu kısa ama mucizevi ayetin içine gizlenmiştir. Basnabas’ın ve Musa’nın isminin geçtiği ayetin bir sonrasında Havarilerin hikayesini ve misyonlarını ele alması muhteşemdir.

35/FÂTIR-32(İncil ve Tevrat’ın kendisine emanet edildiği kişiler; Havariler topluluğu)

Sonra kullarımızdan seçtiklerimizi kitaba (Tevrat ve İncil’e) varis kıldık. Böylece onlardan bir kısmı nefsine zulmedicidir, onlardan bir kısmı orta yoldadır. Onlardan bir kısmı da Allah’ın izniyle hayırlarda yarışanlardır (en ileride olmak için çalışırlar). İşte o ki o, büyük fazilettir.

35/FÂTIR-33 (Havariler)

(Onlar; Tevrat’a İncil’e varis kılınan ve onu sahiplenip yarışanlar), Aden cennetlerine girerler. Orada altından bilezikler ve inciler takarlar. Ve orada onların elbiseleri ipektir.

Havarilere övgü…


DESTEK ÇAĞRISI:

DÜNYAYA ULAŞMAK İÇİN YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR!

Bu makale Erdem ÇetinkayaMet’a tarafından yazılmış Mucizelerin Sesi isimli kitabından alınmıştır.

Bu mucizelerin ilk bölümünü saygın bilim adamlarının verdikleri röportaj ve destekler sonucunda “Kutsal Gizemler, Altın Oran Kabe” isimli 105 dakikalık belgeselle dünyaya bir çok dilde duyuruldu. Sosyal medyada ve TV’lerde toplam 40 milyonu aşkın izlenme saysına ulaştı. Binlerce kişinin Allah’a yönelmesine ve inancını değiştirmesine vesile oldu.

Şimdi çok daha fazla mucizeyi Allah ilham etti ve tüm dünya ile paylaşmak için tüm dünya dillerinde profesyonel belgeseller hazırlamalı, kitaplar ve belgeseller bir çok dile çevrilmelidir. Akabinde Allah2ın bu mucizelerini duyuran, tüm dünya da milyarlarca insana ulaşan büyük tanıtım kampanyaları düzenlenmelidir.  İyiliğin emri ve kötülüğün nehyi, iman etmekten sonra ki ilk görev ve en büyük ibadettir. En büyük iyilik imana, cennete, insanlığın birleşmesine vesile olmak ve cehennemden kurtuluşu sağlamaktır.

İlk adımı 14 yıllık bir çalışma ve büyük fedakarlıklarla gerçekleşen bu seslenişe sizde PDF kitaplarımızdan alarak destek olabilirsiniz. Eğer gerçekten inanıyorsak Yaratıcımıza; inancımızın ve sadakatimizin kanıtı olarak fedakarlık yapmalıyız.

Mucizelere tanık olmaktasınız. İnsanoğlunun önünde iki seçenek vardır. Ya bu mucizelerin tamamının tesadüfen oluştuğunu tek tek kanıtlamalı yada onlara iman edip mucizelerin dünyaya yayılmasına tüm gücüyle destek vermelidir.

Rabbin gözünden bakın kendinize, her şeyi verdiğiniz ve sonsuz cenneti armağan edeceğiniz insanoğlu, sizden emanet ettiklerinizin onda birini bile esirgiyor. Ona değer verir miydiniz?

Hz İsa;
– Zengin birinin cennete girmesi devenin iğne değilinden girmesinden daha zordur. (imkansızdır)

Kuran;

      • Malı sayıp biriktirenin vay haline. Altını gümüşü sayıp yığar.
      • Sana mallarından ne kadarını Allah yolunda vereceklerini soruyorlar. Onlara de ki; “ihtiyaçlarından fazlasını”.

Buda:

“…sahip olunan her mal ve mülk bencillik günahını arttırır”

Gerçekten sonsuz yaşamın gelişine, cennete ve cehenneme inanarak Allah’ın yüceliğini kabul eden  bir insan onda biri vakfetmekten tereddüt etmez. Mucizeleri dünyaya yaymak için Allah’a infak edin. O da size hem bu dünyada hem de sonrasında güzel bir hayat lütfetsin.

İnsanoğlu haşa Kainatın ilahına allah’a bir lamba cini gibi davranıyor. Sürekli bencilce, hizmetçisiymişçesine istiyor ama Rabbim ne ister diye sormuyor. İşi düştüğünde O’nu yardıma çağırıyor ama O’nun için fedakarlık yapmıyor. Sanki o Allah’ın değil, Allah onun kuluymuş gibi davranıyor. Öyleyse Allah insanoğlunun nankör ve bencillik dolu sesine neden cevap versin?

Sorularınız ve desteğiniz için mail atmanız yeterlidir.

“Mucizelerin Sesi” adlı kitabımdaki tüm içeriği ücretsiz olarak sitemde makaleler halinde yayınlıyorum. Ama toplu ve sıralı halde bir kitap olarak edinmek ve bu yolla da HAK DİNİN dünyaya mucizeler ve kanıtlarla yayılmasına destek olmak isterseniz aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

ŞİMDİ E-KİTABI SATIN AL

E-mail: kutsalgizemler @ gmail.com

Sevgi ve inançla kalın.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak