İnsanlık Tarihinin En Büyük Mucizeleri, Ekonomi, DWS, Teknoloji ve Kişisel Gelişim
Mutlu Olmak İçin Muhteşem Bir Formül

Mutlu Olmak İçin Muhteşem Bir Formül

Bugün ki hikayemizde bir kral bir deniz yolculuğu yapmaya karar verir. Fakat gemiye bindiklerinde kölelerinden birisi ağlamaya çığlık atmaya başlar. Çünkü denizden korkmaktadır. Günler geçmesine rağmen ağlaması ve çığlıkları durmaz. Güvenli olduğun düşündüğü karaya dönmek ister. Vezir bir öneri getirir. Belinden 1 akçelik bir iple bağladıkları köleyi denize atacaklardır. Öneri uygulanır ve köle denizde çırpınmaya başlar. Boğulacakken köle gemiye çekilir. Bir bakarlar ki; inmek istediği geminin direklerine sarılıyor, yerleri öpüyor. Artık eski ağlaması ve çığlıkları da yok. Tam tersine dünyanın en mutlu insanı gibi. Korkusu da geçmiş.

İnsanoğlunun sahip olduklarının kıymetini anlaması için bazen 1 akçelik bir iple denize atılması gereklidir.  Ancak denizden kurtulunca gereken mutluluğuna ulaşır. Sizin 1 akçelik ipiniz hangisi. Hangi denize atılmalısınız mutlu olmak için. Yaratıcı sahip olduklarının kıymetini bilmeyerek içten içe isyana düşen, hatalı yollara giden, merhametini yitiren insanoğluna 1 akçelik ipler takar ve hayat denizine atar.

 

Mutluluk için neye ihtiyacımız var? Paraya mı? Sağlığa mı? Araştırmalar fakirler ve zenginler arasında mutluluk oranları açısından ciddi bir fark olmadığını göstermiş. Hatta bazı fakirlerin mutluluk katsayıları zenginlerden çok daha fazlaymış.

 

Eğer karnımız doyuyorsa, başımızı sokacak bir çatı… Vücudumuzda sürekli ağrıyan bir yerde yoksa; aslında temel ihtiyaçlarımızın hepsini karşılamış haldeyiz demektir. Bundan sonrası sadece bakış açımızla ilgilidir. Hapisten yada ölüm cezasından kurtulan birisi, evi olmasa sokaklarda yaşasa bile bir süre mutlu dolaşabilir. Kanserden kurtulan birisi; iyileşirse, grip olduğunda bu hastalığına gülüp geçebilir.

Mutluluk sadece bakış açınızla ilgili bir histir.

 

Peki  mutluluk neden geçici. Neden zengin bile olsak; kısa süre sonra sahip olduklarımız sıradan ve değersiz hale geliyor. Ayarlarımızda bir sorun mu var? Hayır insanoğlu değerli şeyler üretmek için yaratılmış bir varlık. Eğer doyuma ulaşırsa; çok çalışmadan da mutlu olmayı öğrenecek ve üretmeyi bırakacaktır. Düşünsenize herkes bir kuru ekmek bir hırkaya razı olsa dünya bu kadar güzel nimetlerle dolu güzel bir yer olur muydu? O nedenle size fakir kalın ve azla yetinin, böyle mutlu kalın demiyorum. Sadece elimizden geleni yaptığımızda eğer başaramıyorsak bile bu duruma üzülüp depresyonda yaşamak yerine; farklı yollar denemeye devam ederken, yürüdüğümüz yolda huzurla yürümeye devam edebiliriz. Çünkü daha  fazlasına ihtiyacımız yok. Daha fazlası sadece bizi biraz daha mutlu edecek ve daha iyi hissedeceğiz o kadar. Ulaşmamız gerektiğini düşündüğümüz menziller asla bitmeyecek. Birine ulaşınca ötekini isteyeceğiz. Ama asıl olanın yolda doğru yürümeye devam edebilmek olduğunu görünce; menziller önemsizleşecektir. Yolun güzelliğinin ve doğru yürüyebilmenin tadını çıkarmalıyız. Menziller yanılsamadır. Menzil yoktur. Son asla olmayacak. Ta ki ölene dek. Tek gerçeklik yürüyüştür. Tek var olan yoldur. Mutlu olmak için 1 akçelik iplere ihtiyacınız olmasın. Yürümenin keyfini çıkarın.

Araştırmacı Yazar, Yazılım Mimarı, DWS Genel Koordinatörü, MentalBoss Software Sahibi

Başlık

Yorum Öncesi

Erdem Çetinkaya

Yazar ve Yönetmen, MentalBoss Ceo, Holotürk Sahibi

Haber bülteni

Sosyal Medyam

KATEGORİLER

Ads

Facebook Yazar Sayfası

×