BİLİMADAMLARININ ALTIN ORAN HAYRANLIĞI

Tarihte bilimi yönlendirmiş ünlü isimler altın oran hakkında neler söylemişler ve yapmışlar bakalım. Yunanlı bir heykeltıraş ve matematikçi olan Phidias (M.Ö. 5004 – M.Ö. 432),  Parthenon’a ait heykellerin tasarımına uyguladı.

Platon (M.Ö. 428 – M.Ö. 428), “Timaeus” da sunulan doğa bilimleri ve kozmoloji hakkındaki görüşlerinde, altın oranın tüm matematiksel ilişkilerin en bağlayıcılığını ve kozmosun fiziğinin anahtarı olduğunu düşünmüştür.

Öklid (365 M.Ö. – 300 BC) “ Öklid, milattan önce 300′lü yıllarda yazdığı “elementler” adlı tezinde “ekstrem ve önemli oranda bölmek” olarak altın oranı ifade etmiştir.

MS 1175’te doğan ünlü bir İtalyan matematikçi olan Leonardo Fibonacci araplardan öğrendiği günümüz modern rakamları avrupa’ya getirdi. Şimdi adını taşıyan sayısal dizinin sıra dışı özelliklerini keşfetti. Bu sayı dizisi birbiri ile toplanarak büyüyen sayı dizilerinde altın oranın değişmez varlığını ortaya çıkardı.

Güneş etrafındaki gezegenlerin yörüngelerinin eliptik doğasının keşfinden Johannes Kepler (1571-1630),  “İlahi Orantı” dan bahsetmişti

Davinci neredeyse tüm tablolarında bu oranı kullanmıştı. Belki de tarihte altın orana en tutkuyla bağlı olan bilim adamı ve dahi sanatçı Davinci’dir. Luca Paccoli ile birlikte İlahi oran adlı bir kitap yazmış ve bu kitap için altın oranı tanımlayıcı pek çok resim çizmiştir.

Altın oranını tanımlamak için “altın” terimini kullanan ilk kişi Martin Ohm (1792–1872)olduğuna inanılmaktadır . terimini kullanmak. 1815 yılında “ Die reine Elementar-Mathematik ” (Saf İlköğretim Matematiği) yayınladı . Bu kitap, “goldener schnitt” teriminin (altın bölüm) ilk bilinen kullanımını içermekle ünlüdür.

GÜNÜMÜZDE MİMARİ, ESTETİK VE ENDÜSTRİDE ALTIN ORAN KULLANIMI

Artık neredeyse tüm matematikçi, fizikçi ve konuyu ciddiyetle almış bilim adamları  ve görsel tasarım sanatçıları altın oran adlı sabit bir sayının şaşırtıcı ve hayret uyandıran kendine has muhteşemlikleri kabul etmektedir.Günümüzde mühendislikte verimlilik hesaplamalarında yeni bir teknik olarak, fizikte akışkan dinamiğinde, estetik cerrahide, mimari de ve neredeyse tüm ünlü markaların logolarında, modern monitör ve tv lerin tasarımında bu oran kullanılmaktadır.

Bazıları şunu sorabilir kökeni Mısır Piramitlerine kadar uzanan bu sayı ile ilgili sen yeni olarak ne getirdin, neye mucize diyorsun? Bilgi eksikliği yüzünden bu tür sorulara muhattap oluyorum zaman zaman. Bana lütfedilen bu sayının Kutsal Kitaplar, Tevrat, Yehova ismi, Mekke, Kabe, Kuran, dünya üstünde ki hatlar gibi daha onlarca ayrı konuda altın oran sayısı ile bağlantılarını keşfederek ortaya koymuş olmamızdır. Bu keşiflerin ilhamı ve de dünyaya duyurulması şahsıma bir lütuf olarak bahşedilmiştir.


DESTEK VE KARDEŞLİK ÇAĞRISI:

Bu makale Erdem ÇetinkayaMet'a tarafından yazılmış Mucizelerin Sesi isimli kitabından alınmıştır. Tüm yaygın dünya dillerinde sitelerimizin ve youtube kanallarımızın açılması için çalışmalar devam etmektedir.

Bu mucizelerin ilk bölümünü saygın bilim adamlarının verdikleri röportaj ve destekler sonucunda "Kutsal Gizemler, Altın Oran Kabe" isimli 105 dakikalık belgeselle dünyaya bir çok dilde duyuruldu. Sosyal medyada ve TV'lerde toplam 40 milyonu aşkın izlenme saysına ulaştı. Binlerce kişinin Allah'a yönelmesine ve inancını değiştirmesine vesile oldu.Şimdi çok daha fazla mucizeyi Allah ilham etti ve tüm dünya ile paylaşmak için tüm dünya dillerinde belgeseller hazırlamalı, kitaplar ve belgeseller bir ok dile çevrilip, seslendirilmeli ve grafik tasarımcılarla en güzel şekilde sunulmalı. Tüm dünya da milyarlarca insana ulaşan büyük tanıtım kampanyaları düzenlenemlidir. Sosyal medyada tüm ülkelerde yeterli insanın görmesini sağlayarak hep birlikte insanlık tarihinin en büyük HAKKIN ilanını gerçekleştirmeliyiz. İyiliğin emri ve kötülüğün nehyi, iman etmekten sonra ki ilk görev ve en büyük ibadettir. En büyük iyilik imana vesile olmak ve cehennemden kurtuluşa vesile olmaktır.

İlk adımı 14 yıllık bir çalışma ve büyük fedakarlıklarla gerçekleşen bu seslenişe sizde PDF yada basılı kitaplarımızdan alarak destek olabilirsiniz. Eğer gerçekten inanıyorsak Yaratıcımıza; inancımızın ve sadakatimizin kanıtı olarak fedakarlık yapmalıyız. Onun yüce ismini ve muhteşem mucizelerini, ilahi sözlerini ilan etmek bağlılığın doğal bir davranışıdır.

Bununla birlikte aklınıza takılan her türlü soruyu paylaşabilirsiniz. Yürekten Allah'a yönelmiş ve fedakar kardeşlerimizin birbiri ile tanışarak kardeş olmalarını ve her türlü sorunlarının çözümü için peygamberin sünneti gereği yanlarında olmayı görev biliyoruz.

Sorularınız ve desteğiniz için Whatsapp (+90 312 9996618) üzerinden eklemeniz ve mesaj atmanız yeterlidir.

Mucizelere tanık olmaktasınız. İnsanoğlunun önünde iki seçenek vardır. Ya bu mucizelerin tamamının tesadüfen oluştuğunu tek tek kanıtlamalı yada onlara iman edip mucizelerin dünyaya yayılmasına tüm gücüyle destek vermelidir.

Sahip olduklarımızın en az onda birini Allah'a sadakatimizi ispatlamak için harcamalıyız. 10 zeytin yerine 9 yiyerek kim aç kalır ki? 10 gümüş değerinde bir elbise yerine 9 gümüş değerinde bir elbise kimi açıkta bırakır? Rabbin gözünden bakın kendinize, her şeyi verdiğiniz ve sonsuz cenneti armağan edeceğiniz yaratığınız, sizden 1/10'u bile esirgiyor. Ona değer verir miydiniz?

Allah için fedakarlık yapalım ki O'nun mucizeleri dünyaya yayılsın ve yeryüzünde Allah'ın ismi yücelsin, dinler bir öncüyle birleşsin, dünyaya iyilik ve barış hakim olsun. Hz. Musa'ya "Sen ve Rabbin gidip bizim için savaşın" diyenler gibi olmayın, mücadeleden ve fedakarlıktan kaçmayın. Kazancının onda birinden vazgeçmek kimseyi fakir yapmayacağı gibi, cimri olanın da inancı kabul edilmeyecektir. Asıl makbul olansa ihtiyaçtan fazlasının tamamının Allah'a verilmesidir. Çünkü mucizelerle dolu Kuran ve diğer kutsal kitaplarda böyle emredilmiştir. İster kendiniz, ister bizim yardımımızla tanıtım kampanyanları düzenleyin ve farklı dillere kitap ve belgeselleri çevirtin.

Hz İsa; - Zengin birinin cennete girmesi devenin iğne değilinden girmesinden daha zordur. (imkansızdır)

Kuran;
      • Malı sayıp biriktirenin vay haline. Altını gümüşü sayıp yığar.
      • Sana mallarından ne kadarını Allah yolunda vereceklerini soruyorlar. Onlara de ki; "ihtiyaçlarından fazlasını".


Buda:"...sahip olunan her mal ve mülk bencillik günahını arttırır"

Gerçekten sonsuz yaşamın gelişine, cennete ve cehenneme inanarak Allah'ın yüceliğini kabul eden  bir insan onda biri vakfetmekten tereddüt etmez. Mucizeleri dünyaya yaymak için Allah'a infak edin. O da size hem bu dünyada hem de sonrasında güzel bir hayat lütfetsin.

İnsanoğlu haşa Kainatın ilahını hizmetçisi zanneder gibi. İşi düştüğünde O'nu yardıma çağırıyor ama O'nun için fedakarlık yapmıyor. Öyleyse Allah insanoğlunun nankör ve bencillik dolu sesine neden cevap versin? İnanıyorsa insan artık gereğini yapsın. İnanmadıysa da her delile karşı ayrı kanıt getirsin. Yoksa artarak gelen felaketleri için şikayet etmesin!

Sorularınız ve desteğiniz için Whatsapp (+90 312 9996618) üzerinden eklemeniz ve mesaj atmanız yeterlidir.

E-mail: kutsalgizemler @ gmail.com

Sevgi ve inançla kalın.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak