DİLEĞİNE NASIL ULAŞIRSIN? (1. Kitap 12. Bölüm)

Zülkarneyn de Firavun da büyük idealleri için sebeplere sahiptiler. Sebeplerin kıymetini biliyorlardı. Çünkü Allah Teala bile hikmet ve adaleti gereği sebeplere önem veriyordu. Kainatta ne olup bitiyorsa hepsini en az bin sebebe bağladı. Yaratılışı harekete geçiren şey sebepti ve insanı var eden şey de.

Sebep her şeyin sırrı idi. Eğer iyi bir sebebin varsa tüm kapılar açılabilirdi.

Sadaka, yani sadakatini kanıtlayacak derecede büyük bir fedakarlık yaparak bir başkasının derdini giderirsen; makul bir sebep olurdu o senin de hak ettiğin bir beladan kurtulmana ve affına.

SEBEPLERİN SIRRI

Sebebin önemliydi evet, ama sebebine önce sen inanmalısın ve o inancı sebebe götürecek enerjiyle beslemelisin. Yani sebebine tabi olup ardına düşmelisin. Kur’an büyük işler başaran Zulkarneyn’e sebepler verildiği, onun da verilen o sebeplere tabi olduğunu yani onları kabullenip, sahiplenip ardına düştüğünü söylüyor.

Öyleyse dileklerin için makul ve güçlü sebepler bul.  Sonra o sebeplere tabi olup elinden gelen tüm enerjiyi ver ve yardımcı olabilecek her canlı ve nesnenin enerjisini de o sebebe tabi hale getirip yönlendir. Sebebin gücü ile ortaya koyduğun enerjinin çarpımı gücünde hızla gerçekleşecektir.

Bir kaç örnekle iyice izah edeyim;

Bir esnaf, kralla sebepsiz görüşmek istese, reddolunur. Sırf kendi menfaatine bencilce altın istemek için  görüşmek istese tard olunur. Ama tüm halkı ilgilendiren ve görüşmesini gerekli kılan önemli bir sebeple gelirse o zaman hem kabul olunur hem de onur bulur.

Şeytana yetki veren güçlü sebep; kaybettiği hilafete layık olacak bir insan çıkmayacağını gösterip halife olmaktı. Rab ona yetki verdi, çünkü vermeseydi tüm melekler Rabbe şüphe edebilirdi. Güçlü bir sebep doğdu.

Rab, şeytanın iddiasını kötülük ve zulümle, hile ve yalanla gerçekleştirmesine izin verdi. Sebebi kendisine isyan eden kibirli şeytanı cehenneme atmak istemesiydi. Allah için sebep gerekmese de, adil sıfatı sebebi bekledi.

Bir kişi zengin olmak istediğinde sorulur; SEBEP? Ben birilerine faydalı oluyorum, haklı olarak bana da fayda olsun; karşılığını bu dünyada isterim derse, sebebi kabul edilebilir. Ama ben lüks araç seviyorum o yüzden zenginlik istiyorum derse sebebi güçsüzdür. Allah sizleri sebeplerinizle dinler; yine bir sebepten ötürü.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak