2nd DOOR MIRACLE OF THE COORDINATE OF AL-ULA (THE PROPHET SALIH)

The people of Thamud began to live a life of luxury and splendour with the blessings of God, and they indulged in what they would thank and became horny and turned away from the truth. They did not accept Salih, whom God sent as a mercy to them, as a warner.

The government of Saudi Arabia, in common with the French, invited many archaeologists, epigraphers (who read the inscription), money scientists (numismatists), topographers, ceramists, botanists, anthropologists and geophysicists to the region. A new study and excavation programme was undertaken between 2008 and 2012. In the region where many inscriptions are found, it is stated that the researches will change the thoughts about the pre-milestone date. The area is not a small settlement. It is possible to see a different temple, settlement and statues at the beginning of each kilometre. It is a crowded settlement with many centres and shooting centres spread over an area exceeding 20 km in diameter.

***Al-Ula (The People of Thamud)  Salih

The coordinates of Al-Ula, the city of the people of Thamud;

26;41 latitude

26/ŞUARÂ141 Kezzebet semûdul murselîn(murselîne).

Thamud denied the messengers

26/ŞUARÂ-142 İz kâle lehum ahûhum sâlihun e lâ tettekûn(tettekûne).

When their brother Salih said to them, “Will you not fear Allah?

Al Khuraymat. It is four km north-east of Al Ula. 20 of the best-preserved graves are here. Human-headed, lion-bodied, winged shapes, rose-like shapes in the dish were used as funeral rituals.

The elephant rock (Sakharat al-Fil – Elephant Rock): 11 km north of Al-Ula, it is composed of monolithic, soft red sandstone carved by the wind.

Al-Ula Museum of Archaeology and Ethnography

The graves were carved with iron chisels. There are separate cavities in a grave where more than one family member can lie.

If you want to visit the National Museum in Riyadh, at least one week before the date of the visit to the National Museum must be applied for permission. It is 380 km from Medina by road. The mystery states that the distance from Mocan Jeddah was 800 km. Photography is forbidden in Arabia, but Madain Salih is free. In addition to this, video, filming, eating, drinking and staying at night are not allowed, but camping is said to be possible nearby. The nearest settlement is Al Ula (Al Oula), 22 km away. There are 4-star hotels in Al Ula.

This area is called Al-Hijr (meaning rocky land). The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) has included the region “Al – Hijr” as a World Heritage Site. What is the name of the Prophet Salih mentioned in the Qur’an and sent to the people of Thamud? The people of Thamud, the people of the Prophet Salih, lived in a land like a paradise in the greenery given by God in geography like the Arabian Peninsula, which is covered with deserts.

For detailed information about the region;

https://bpakman.wordpress.com/dunya/orta-dogu/suudi-arabistan/ziyaret/madain-salih/

http://www.gencbirikim.net/medain-i-salih-notlari/


DESTEK ÇAĞRISI:

DÜNYAYA ULAŞMAK İÇİN YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR!

Bu makale Erdem ÇetinkayaMet’a tarafından yazılmış Mucizelerin Sesi isimli kitabından alınmıştır.

Bu mucizelerin ilk bölümünü saygın bilim adamlarının verdikleri röportaj ve destekler sonucunda “Kutsal Gizemler, Altın Oran Kabe” isimli 105 dakikalık belgeselle dünyaya bir çok dilde duyuruldu. Sosyal medyada ve TV’lerde toplam 40 milyonu aşkın izlenme saysına ulaştı. Binlerce kişinin Allah’a yönelmesine ve inancını değiştirmesine vesile oldu.

Şimdi çok daha fazla mucizeyi Allah ilham etti ve tüm dünya ile paylaşmak için tüm dünya dillerinde profesyonel belgeseller hazırlamalı, kitaplar ve belgeseller bir çok dile çevrilmelidir. Akabinde Allah2ın bu mucizelerini duyuran, tüm dünya da milyarlarca insana ulaşan büyük tanıtım kampanyaları düzenlenmelidir.  İyiliğin emri ve kötülüğün nehyi, iman etmekten sonra ki ilk görev ve en büyük ibadettir. En büyük iyilik imana, cennete, insanlığın birleşmesine vesile olmak ve cehennemden kurtuluşu sağlamaktır.

İlk adımı 14 yıllık bir çalışma ve büyük fedakarlıklarla gerçekleşen bu seslenişe sizde PDF kitaplarımızdan alarak destek olabilirsiniz. Eğer gerçekten inanıyorsak Yaratıcımıza; inancımızın ve sadakatimizin kanıtı olarak fedakarlık yapmalıyız.

Mucizelere tanık olmaktasınız. İnsanoğlunun önünde iki seçenek vardır. Ya bu mucizelerin tamamının tesadüfen oluştuğunu tek tek kanıtlamalı yada onlara iman edip mucizelerin dünyaya yayılmasına tüm gücüyle destek vermelidir.

Rabbin gözünden bakın kendinize, her şeyi verdiğiniz ve sonsuz cenneti armağan edeceğiniz insanoğlu, sizden emanet ettiklerinizin onda birini bile esirgiyor. Ona değer verir miydiniz?

Hz İsa;
– Zengin birinin cennete girmesi devenin iğne değilinden girmesinden daha zordur. (imkansızdır)

Kuran;

      • Malı sayıp biriktirenin vay haline. Altını gümüşü sayıp yığar.
      • Sana mallarından ne kadarını Allah yolunda vereceklerini soruyorlar. Onlara de ki; “ihtiyaçlarından fazlasını”.

Buda:

“…sahip olunan her mal ve mülk bencillik günahını arttırır”

Gerçekten sonsuz yaşamın gelişine, cennete ve cehenneme inanarak Allah’ın yüceliğini kabul eden  bir insan onda biri vakfetmekten tereddüt etmez. Mucizeleri dünyaya yaymak için Allah’a infak edin. O da size hem bu dünyada hem de sonrasında güzel bir hayat lütfetsin.

İnsanoğlu haşa Kainatın ilahına allah’a bir lamba cini gibi davranıyor. Sürekli bencilce, hizmetçisiymişçesine istiyor ama Rabbim ne ister diye sormuyor. İşi düştüğünde O’nu yardıma çağırıyor ama O’nun için fedakarlık yapmıyor. Sanki o Allah’ın değil, Allah onun kuluymuş gibi davranıyor. Öyleyse Allah insanoğlunun nankör ve bencillik dolu sesine neden cevap versin?

Sorularınız ve desteğiniz için mail atmanız yeterlidir.

“Mucizelerin Sesi” adlı kitabımdaki tüm içeriği ücretsiz olarak sitemde makaleler halinde yayınlıyorum. Ama toplu ve sıralı halde bir kitap olarak edinmek ve bu yolla da HAK DİNİN dünyaya mucizeler ve kanıtlarla yayılmasına destek olmak isterseniz aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

ŞİMDİ E-KİTABI SATIN AL

E-mail: kutsalgizemler @ gmail.com

Sevgi ve inançla kalın.

RELATED POSTS

Leave Message