THE GOLDEN RATIO IN SURA AL-FATIHAH AND IN THE HISTORY OF THE WORLD

Fatiha 19 harfli Besmele ile başlar. Ebced’i Altın orandır. Yani zahiri 19; batını gizli olanı Altın Oranı ifade eden bir mesaj verir. Tamamı ise 7 ayettir. Bir müslüman sünnetlere riayet ederken namaz kılarsa günde 40 kez onu okur. Farzları kılan ise 17 kez onu okur.

1, 19,  (Altın Oran), 7 ve 40 mührü vardır.

Kuran’ın ilk ayeti olan besmele, her surenin de başındadır.

Bismillah 1 kabul edilmelidir. Errahman, Errahim ise 618 değerini verir. Yani Altın Oranın sabit olan değerini. Böylece besmele 1,618 olarak ifade edilir. Bismillah 1 değilde parçalanmış ebced değerinde hesaplanırsa 168’dir. Bu da Altın Oran rakamlarından oluşan yine harikualde bir ifadedir.

FATİHA SURESİ EBCED DEĞERLERİ

 بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ 

(Errahmanerrahim618+

BismilAllah(1)168))

الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ  (582)

الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ  (618)

مَلِكِ يَوْمِ الدِّينِ  (241)

إِيَّاكَ نَعْبُدُ وإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ  (834)

اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ  (1073)

صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ  (19) غَيرِ المَغضُوبِ عَلَيهِمْ وَلاَ الضَّالِّينَ (6010)1.7

Ebced Değeri Toplamı 10144

Bu mucizenin keşfedildiği tarih Hicri 1440

14.12.2018

7.4.1440

Cuma

(Sosyal medya hesaplarında paylaşılarak ispat edilmiştir)

Fatiha’da 7 ayette 3’ü ayet 19 harf sayısına sahiptir.

19   18   12   11   19   19   44 (19+25)

Ayetlerin harf Sayıları

44 harfe sahip ayet iki bölümdür; İlk bölümde, Sıratellezine en’amte aleyhim (Yol ki üzerinde nimet onlara; 19 harf- Üzerinde 19 var ayetini ve altın oran levhalarını hatırlayınız).

Ayrıca burada bir sır vardır ki; her namazda okunması farz olan bu surede müslümanların bizi doğru yola ( Sıratı Müstakim’e) ilet. diye dua etmeleri istenir. Demek ki Kıyamet gününde ki Sırat’tan daha ziyade ve önemli bu dünyada bir sırat vardır. Ve O Sırat yani gizli v emuhteşem yol, Altın Yol, kitabımda yepyeni ve tüm dinleri birleştirebilecek güce sahip bir mucize olarak keşfi nasip olmuştur. Bir sonra ki ayette o köprünün özelliğide anlatılmıştır. أَنعَمتَ En’amete aleyhim; yani o yolun üzerinde nimetlendirilenler. Oysa nimet herkese verilir, hayvanada insana da kafirede. Burada ki gizli anlam, dünyada ki bu mucizevi ve dinleri birleştirici yolu altın oran ile keşfi kendisine ilham olunan e.meta’dır. İnne e.meta. Yani kesin, şüphesiz e.meta. yolun üzerindedir. Gerçekten de o dünya üzerine kazınmış yolun en üstünde ki noktada e.meta’nın memleketi vardır. Ayeting eniş ve birincil manası hakiki nimet verilenler, gizli manası da hakiki sıratın keşfi ve göstericisine işaret olabilir. Allah en iyi bilendir. Detayları için sitemd eki ilgili bölümü okuyunuz (Altın Yol Mucizesi) yada kitabını indiriniz.

İSLAM TARİHİNDE 618

618 sayısı İslam ve dolaylı olarak dünya tarihine de damgasını vurmuştur. Hz Muhamme’in peygamberlik yılları içinde en görkemli mucizesi olarak sayılan Ayın Yarılması mucizesi de yine 618 yılında gerçekleştiği islam tarihinde yazılıdır.Mekke’de müslümanlara uygulanan ambargo ve boykotun kalkarak İslam’ın yükselişinin bu yıl başlaması ve hemen akabinde müslümanlar için yükseliş devrinin ve zafer kapılarının açılmaya başladığı başladığı yıldır.


CALL FOR SUPPORT AND BROTHERHOOD:

This article is taken from Erdem ÇetinkayaMet's book The Voice of Miracles. Work is underway to open our sites and youtube channels in all common world languages.

The first part of these miracles was announced to the world in a multilingual language with a 105-minute documentary called Kutsal Sacred Mysteries, Golden Ratio Kaaba unda as a result of interviews and support given by respected scientists. It has reached more than 40 million views on social media and TVs. Thousands of people turned to God and led to change their faith.Now, Allah has inspired many more miracles and in order to share with the whole world, he must prepare documentaries in all languages ​​of the world, books and documentaries should be translated into an arrow, vocalized and presented in the best way with graphic designers. Large promotional campaigns reaching billions of people all over the world should be organized. We must make the biggest HAKKIN proclamation in the history of humanity by making sure that enough people are seen in social media in all countries. The command of good and the evil of evil is the first duty and greatest worship after faith. The greatest good is to be a means of faith and a means of salvation from hell.

The first step is 14 years of work and great altruism that you can support this call by taking our PDF or printed books. If we truly believe in our Creator; we must make sacrifices as proof of our faith and loyalty. It is a natural behavior of devotion to proclaim his almighty name and his magnificent miracles and divine words.

However, you can share any questions you may have. We know that our devoted brothers, who are devoted to God from heart, meet each other and become brothers and we are obliged to stand by them in order to solve all their problems.For your questions and support, just add and send messages via Whatsapp (+90 312 9996618).You witness miracles. Human beings have two choices. Either they must prove one by one that all these miracles came about by chance, or they must believe in them and support the spread of miracles to the world.

We must spend at least one-tenth of what we have to prove our faithfulness to Allah. Who would starve by eating nine instead of ten olives? Who exposes a 9 silver dress instead of a 10 silver dress? Look from the eyes of the Lord, to Himself, to whom you give everything and the creature that you will give eternal paradise, even 1/10 of you has been denied. Would you care for him?

Let us make a sacrifice for Allah so that His miracles will spread to the world and that the name of Allah will be exalted on earth, that religions will unite with a pioneer and that the world will be dominated by goodness and peace. Hz. Do not be like those who say to Moses, "You and your Lord go and fight for us," and do not flee from struggle and sacrifice. Giving up one tenth of the gain will not make anyone poor, and the stingy will not be accepted. What is acceptable is that more than the need is given to Allah. Because it is ordered in the Qur'an and other holy books full of miracles. Organize promotional campaigns, whether by yourself or with our help, and translate books and documentaries into different languages.

Jesus; - It's harder for a rich man to get into heaven than a camel into a needle. (Impossible)

Koran;

Count the goods and wow the spooler. He counts the gold and the silver. They're asking you how much of their property they'il give you in the way of Allah. Tell them; "more than needs".

Buddha:

"... every possessed property increases the sin of selfishness"

Indeed, a person who believes in the coming of eternal life, heaven and hell accepts the glory of God, does not hesitate to give one tenth. Worship Allah to spread miracles to the world. Let him give you a beautiful life both in this world and afterwards.

Mankind seems to think that the universe's deity is a servant. When his work falls, he calls for help but does not sacrifice for him. Then why should God respond to the ungrateful and selfish voice of mankind? If he believes, let people do what is necessary. If he didn't believe it, he'd bring separate evidence against every evidence. Or he will not complain about the increasing disasters!

For your questions and support, just add and send messages via Whatsapp (+90 312 9996618).

E-mail: kutsalgizemler @ gmail.com

Stay with love and faith.

RELATED POSTS

Leave Message