TEMSİLİDR

DHUL-QARNAYN MACHINE I DEVELOPED

So how does the Dhul-Qarnayn machine that will provide salvation work? By mimicking the Earth’s magnetic field. We need a series of electromagnets that can cover the cities to be protected with magnetic shields.

The plasma follows magnetic poles. With the rise of the Great Wall, we can gather the plasma that will flow to the Earth at strong magnetic poles.

Let’s see how Dhul-Qarnayn did it.

96: “Bring me the iron mine.” “blow!” until The two sets are equal. When he melted the iron and made the ember, he said, “Bring Me the molten copper/tar, and I will drain it upon it.”

Here a single verse describes the whole main working principle of the machine. If you turn a huge mass of iron into Ember and leave it to cool before it melts to the temperature of the cure, it will turn into a magnet because of the Earth’s magnetic field. Heating and cooling iron parallel to the meridians is one of the oldest ways of making magnets.  So what does Copper do? If copper is poured from the grooves insulated from iron onto the Mountain-High masses, copper flows around the mass like a cable and surrounds the mass like a coil. Thus, an electromagnetic magnet is obtained. As lightning strikes the copper ends and flows into the soil, the Iron masses turn into a super-magnet. Also with the recently popular earth battery system; the resulting electrical supply will further strengthen the magnetization of iron masses.

We can’t measure how large this electromagnetic set, which Dhul-Qarnayn did, was and how magnetized it was. But even in its smallest form, it is obvious that it has the power to protect a large city.  If we build a chain of super magnets into the poles with our high technology, we can create new Van Allan generations and imprison the incoming plasma into these generations.  I offer the part of this system that protects the world, which I have created by taking inspiration from the scriptures to humanity for free. But I will continue to develop local solutions for homes and small-scale systems. This system can provide great benefits by integrating into spacecraft and satellites, cities to be established on Mars, and the planet.

I think that even if the States secretly built it, they would not want the peoples of different countries to be informed that they want it to disappear. The elites who retreated to sheltered areas to protect themselves from the rebellion of the people, who would be alarmed when fire rained down from the sky, would leave their communities with their fate.  Dhul-Qarnayn machines are not the only way to protect people from an impending disaster. The alternative routes being developed are in preparation to share before the disaster begins. Together with my brothers, you can live in regulated environments until the waves of Gog and Magog disappear by being shipped to disaster-protective areas. For this, I recommend you to be a free member of the mail newsletter. We cannot entrust our future to manipulative governments that are not conscious of unity and humanity.


DESTEK ÇAĞRISI:

DÜNYAYA ULAŞMAK İÇİN YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR!

Bu makale Erdem ÇetinkayaMet’a tarafından yazılmış Mucizelerin Sesi isimli kitabından alınmıştır.

Bu mucizelerin ilk bölümünü saygın bilim adamlarının verdikleri röportaj ve destekler sonucunda “Kutsal Gizemler, Altın Oran Kabe” isimli 105 dakikalık belgeselle dünyaya bir çok dilde duyuruldu. Sosyal medyada ve TV’lerde toplam 40 milyonu aşkın izlenme saysına ulaştı. Binlerce kişinin Allah’a yönelmesine ve inancını değiştirmesine vesile oldu.

Şimdi çok daha fazla mucizeyi Allah ilham etti ve tüm dünya ile paylaşmak için tüm dünya dillerinde profesyonel belgeseller hazırlamalı, kitaplar ve belgeseller bir çok dile çevrilmelidir. Akabinde Allah2ın bu mucizelerini duyuran, tüm dünya da milyarlarca insana ulaşan büyük tanıtım kampanyaları düzenlenmelidir.  İyiliğin emri ve kötülüğün nehyi, iman etmekten sonra ki ilk görev ve en büyük ibadettir. En büyük iyilik imana, cennete, insanlığın birleşmesine vesile olmak ve cehennemden kurtuluşu sağlamaktır.

İlk adımı 14 yıllık bir çalışma ve büyük fedakarlıklarla gerçekleşen bu seslenişe sizde PDF kitaplarımızdan alarak destek olabilirsiniz. Eğer gerçekten inanıyorsak Yaratıcımıza; inancımızın ve sadakatimizin kanıtı olarak fedakarlık yapmalıyız.

Mucizelere tanık olmaktasınız. İnsanoğlunun önünde iki seçenek vardır. Ya bu mucizelerin tamamının tesadüfen oluştuğunu tek tek kanıtlamalı yada onlara iman edip mucizelerin dünyaya yayılmasına tüm gücüyle destek vermelidir.

Rabbin gözünden bakın kendinize, her şeyi verdiğiniz ve sonsuz cenneti armağan edeceğiniz insanoğlu, sizden emanet ettiklerinizin onda birini bile esirgiyor. Ona değer verir miydiniz?

Hz İsa;
– Zengin birinin cennete girmesi devenin iğne değilinden girmesinden daha zordur. (imkansızdır)

Kuran;

      • Malı sayıp biriktirenin vay haline. Altını gümüşü sayıp yığar.
      • Sana mallarından ne kadarını Allah yolunda vereceklerini soruyorlar. Onlara de ki; “ihtiyaçlarından fazlasını”.

Buda:

“…sahip olunan her mal ve mülk bencillik günahını arttırır”

Gerçekten sonsuz yaşamın gelişine, cennete ve cehenneme inanarak Allah’ın yüceliğini kabul eden  bir insan onda biri vakfetmekten tereddüt etmez. Mucizeleri dünyaya yaymak için Allah’a infak edin. O da size hem bu dünyada hem de sonrasında güzel bir hayat lütfetsin.

İnsanoğlu haşa Kainatın ilahına allah’a bir lamba cini gibi davranıyor. Sürekli bencilce, hizmetçisiymişçesine istiyor ama Rabbim ne ister diye sormuyor. İşi düştüğünde O’nu yardıma çağırıyor ama O’nun için fedakarlık yapmıyor. Sanki o Allah’ın değil, Allah onun kuluymuş gibi davranıyor. Öyleyse Allah insanoğlunun nankör ve bencillik dolu sesine neden cevap versin?

Sorularınız ve desteğiniz için mail atmanız yeterlidir.

“Mucizelerin Sesi” adlı kitabımdaki tüm içeriği ücretsiz olarak sitemde makaleler halinde yayınlıyorum. Ama toplu ve sıralı halde bir kitap olarak edinmek ve bu yolla da HAK DİNİN dünyaya mucizeler ve kanıtlarla yayılmasına destek olmak isterseniz aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

ŞİMDİ E-KİTABI SATIN AL

E-mail: kutsalgizemler @ gmail.com

Sevgi ve inançla kalın.

RELATED POSTS

Leave Message