HACDAKİ ALLAH İŞARETİ MUCİZESİ (4. Kitap 14. Bölüm)

Hacda, neden Kabe’nin etrafında döndüğümüzü ve yanındaki iki tepe arasında neden gelip giderek say ibadeti yaptığımızı merak ediyordum ve kitaplardan aldığım cevaplar beni tam tatmin etmemişti. Onlarda; Hacer validemizin bebeği için su arayışını taklit ettiğimiz söyleniyordu. Çok daha büyük ve muhteşem bir nedeni olması gerektiğine inanıyordum.

Kutsal Gizemler Belgeselimdeki Video:https://youtu.be/DrKRPWvvIUA?t=40m51s

Gözlerimi kapayıp hacıların yürüdüğü yolu hayal ettim. Birbirlerinin önüne çıkmadan ve en kısa yolu izleyerek 3 geliş ve 4 gidişten oluşan bu yolda bırakılan ayak izinin ve oluşan kafile zincirinin ancak Allah kelimesinin gökten görünen halini ifade ettiğini gördüm. Bu ilhamı kanıtlayan muhakkak Kuran’da bir işaret ve bir iz olmalıydı ve Kuran’ı açar açmaz şunu gördüm;

Bakara suresi 158. ayet;

“Şüphesiz, ‘Safa’ ile ‘Merve’ Allah’ın işaretlerindendir. (şiar)”

Hac suresi 32. ayet;

 “(Hac’da)…kişinin Allah’ın nişanelerine hürmet göstermesi, kalplerin Allah’a karşı gelmekten sakınmasındandır.”

Arafat’tan vakfeye şeytanı taşlayarak geçip, Allah şiarına ulaşmak ve Allah’ şiarının yollara dönüşmüş sembolünün içine girmek, orada akış sağlamak ve Allah’ı tekbir etmek. Bu kulun Allah’a manen ulaşması, yaşam amacını sembolleştirmesidir. İnsan yaptığı şeyi tefekküre davet edildi. Ama onun sırrına vakıf olan çıkmadı.

Kuran’da daha pek çok altın oran işareti saklıydı. İnsanlığın zirveye ulaşacağı ve onunla Rabbini keşfedeceği çağa O’nun ismi verilmişti.

 

Benzer Yazılar

Yorum Bırak