“KURAN SİZE YETER”, ONDA NAMAZ TÜM DETAYLARI İLE ANLATILIR

Son zamanlarda bazı cahiller veya münafıklar çoğaldı. Dediler ki; Kuran’da namaz yok. Namaz yerine kullanan “salat” kelimesi sadece yardım anlamına gelir. Secde ile kılınan namaz değildir. Secde kelimeside aslında boyun eğmektir” dediler. Böylece ibadetin özü ve yaratılışımızın en büyük nedenlerinden biri olan namaz ve zikirden bizi soğutmak istediler. Hatta bazı ilahiyat profesörleri bile namazı bu milletin başına bela ettiler dedi.

Bazı sarılıklı cübbeli cahillerde, Kuran’da namaz nasıl kılınır, abdest nasıl alınır yazmaz. Hadis olmazsa namaz bile kılamazsın diyerek, Allah’ın kitabını yetersiz olmakla, Kuran’ı hadislere muhtaç olmakla suçladılar. Maalesef hepsi kafir oldular. “Kuran size yeter” diyen Allah’a, sen bilmiyorsun hadiste lazım diyerek haşa ayetlere muhalefet ettiler. Kimi de Allah’ın tasdik ettim dediği Tevrat ve İncil’i bozulmuş diye inkar ettiler. Oysa bugünkü Tevrat ve İncil peygamber zamanında hatta 500 yıl önce bile vardı ve Mekke’de okunuyordu. Eski kutsal kitapları böylece okumanızı engellediler. Onları tasdik etmek için hikayeleri özetle anlatan Kuran’ı anlamanıza engel oldular.

İşte tüm bu insanlar için Kuran’da namaz yani salat geçen ayetleri topladım ve bu kelimenin yardımlaşma anlamında kullanılmadığını kanıtladım. Eğer bu videonun üzerine tevbe ederek topluma hatalarını ilan etmezlerse Allah onları ıslah etsin, hidayet versin, Kuran’a iman ve anlama gücü versin.

KURAN’DA NAMAZ (SALAT) KELİMESİ 99 KEZ GEÇER.

Allah resulü namazlardan sonra 99 kez Allah’ın isminin övgüyle anılmasını emretmiştir.

Kanıtı aşağıda ki linkte yer alır. Liste halinde “Salat” kelimesinin geçtiği yerleri görebilirsiniz.

https://www.kuranmeali.com/KokHepsi.php?kok=%D8%B5%20%D9%84%20%D9%88

CEMAATLE NAMAZ KILMAK FARZDIR

Bakara/43

وَاَق۪يمُوا الصَّلٰوةَ وَاٰتُوا الزَّكٰوةَ وَارْكَعُوا مَعَ الرَّاكِع۪ينَ

Namazı (salat) tam kılın, zekâtı hakkıyla verin, rükû edenlerle beraber rükû edin. (cemaat ile rüku ve secde edin)

SALAT KELİMESİNİN İYİLİK ANLAMINDA DEĞİL, SECDELİ NAMAZ ŞEKLİNDE GEÇTİĞİ KESİN OLAN AYETLER

Bakara/125

 اِبْرٰه۪يمَ مُصَلًّىۜ وَعَهِدْنَٓا اِلٰٓى اِبْرٰه۪يمَ وَاِسْمٰع۪يلَ اَنْ طَهِّرَا بَيْتِيَ لِلطَّٓائِف۪ينَ

Siz de İbrahim’in makamından bir namaz (salat) yeri edinin (orada namaz kılın).

 

NAMAZIN MABEDLERDE KILMANIN HAYIRLI OLDUĞU

Âl-i İmrân/39

فَنَادَتْهُ الْمَلٰٓئِكَةُ وَهُوَ قَٓائِمٌ يُصَلّ۪ي فِي الْمِحْرَابِۙ اَنَّ اللّٰهَ يُبَشِّرُكَ بِيَحْيٰى مُصَدِّقًا بِكَلِمَةٍ مِنَ اللّٰهِ وَسَيِّدًا وَحَصُورًا وَنَبِيًّا مِنَ الصَّالِح۪ينَ

Zekeriyya mâbedde durmuş namaz (salat) kılarken melekler ona şöyle nida ettiler: Allah sana, kendisi tarafından gelen bir Kelime’yi tasdik edici, efendi, iffetli ve sâlihlerden bir peygamber olarak Yahya’yı müjdeler.  

NAMAZ (SALAT) ABDEST YADA TEYEMMÜM GEREKTİRİR

Nisâ/43

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا لَا تَقْرَبُوا الصَّلٰوةَ وَاَنْتُمْ سُكَارٰى حَتّٰى تَعْلَمُوا مَا تَقُولُونَ وَلَا جُنُبًا اِلَّا عَابِر۪ي سَب۪يلٍ حَتّٰى

Ey iman edenler! Siz sarhoş iken -ne söylediğinizi bilinceye kadar- cünüp iken de -yolcu olan müstesna- gusül edinceye kadar namaza (salat) yaklaşmayın. (Müstesna hallerde)…. su bulamamışsanız o zaman temiz bir toprakla teyemmüm edin.

SALDIRIDAN ENDİŞE EDİLİRSE NAMAZ (SALAT) KISALTILABİLİR

Nisâ/101

وَاِذَا ضَرَبْتُمْ فِي الْاَرْضِ فَلَيْسَ عَلَيْكُمْ جُنَاحٌ اَنْ تَقْصُرُوا مِنَ الصَّلٰوةِۗ اِنْ خِفْتُمْ اَنْ يَفْتِنَكُمُ الَّذ۪ينَ كَفَرُواۜ اِنَّ الْكَافِر۪ينَ كَانُوا لَكُمْ عَدُوًّا مُب۪ينًا

Yeryüzünde sefere çıktığınız zaman kâfirlerin size kötülük etmelerinden endişe ederseniz, namazı (salat) kısaltmanızda size bir günah yoktur. Şüphesiz kâfirler, sizin apaçık düşmanınızdır.

 

SAVAŞTA NÖBETLEŞEREK NAMAZ KILIN, NAMAZIN SECDE İLE YAPILDIĞININ KANITI;

Sen de içlerinde bulunup onlara namaz kıldırdığın zaman, onlardan bir kısmı seninle beraber namaza (salat) dursunlar, silahlarını (savaşta yanlarına) alsınlar, böylece (namazı kılıp) secde ettiklerinde (diğerleri) arkanızda olsunlar.

وَاِذَا كُنْتَ ف۪يهِمْ فَاَقَمْتَ لَهُمُ الصَّلٰوةَ فَلْتَقُمْ طَٓائِفَةٌ مِنْهُمْ مَعَكَ وَلْيَأْخُذُٓوا اَسْلِحَتَهُمْ۠ فَاِذَا سَجَدُوا فَلْيَكُونُوا مِنْ وَرَٓائِكُمْۖ وَلْتَأْتِ طَٓائِفَةٌ اُخْرٰى لَمْ يُصَلُّوا فَلْيُصَلُّوا مَعَكَ وَلْيَأْخُذُوا

 

NAMAZ KILMADAN ÖNCE ABDEST ALIN. ABDESTTE EL, KOL, YÜZ YIKANIR, BAŞ VE AYAK MESH EDİLİR

Mâide/6

يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اِذَا قُمْتُمْ اِلَى الصَّلٰوةِ فَاغْسِلُوا وُجُوهَكُمْ وَاَيْدِيَكُمْ اِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُوا بِرُؤُ۫سِكُمْ وَاَرْجُلَكُمْ اِلَى الْكَعْبَيْنِۜ وَاِنْ كُنْتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُواۜ وَاِنْ كُنْتُمْ مَرْضٰٓى

Ey iman edenler! Namaz (salat) kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı mesh edip, topuklara kadar ayaklarınızı da. Eğer cünüp oldunuz ise, boy abdesti alın.

SECDENİN TARİFİ, ÇENE ÜZERİ KAPANMAK

قُلْ اٰمِنُوا بِه۪ٓ اَوْ لَا تُؤْمِنُواۜ اِنَّ الَّذ۪ينَ اُو۫تُوا الْعِلْمَ مِنْ قَبْلِه۪ٓ اِذَا يُتْلٰى عَلَيْهِمْ يَخِرُّونَ لِلْاَذْقَانِ سُجَّدًاۙ

De ki: ‘İster ona inanın, ister inanmayın: O, daha önce kendilerine ilim verilenlere okunduğu zaman, çenelerinin üstüne kapanarak secde ederler.’

NAMAZ’DAN SONRA TESBİH ÇEKİN, NAMAZ VAKİTLERİ BELLİ BİR İBADETTİR

Nisâ/103

KURAN’DA 5 VAKİT NAMAZ SAYILIYOR

Taha /130

فَاصْبِرْ عَلٰى مَا يَقُولُونَ وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ وَقَبْلَ غُرُوبِهَاۚ وَمِنْ اٰنَٓائِ الَّيْلِ فَسَبِّحْ وَاَطْرَافَ النَّهَارِ لَعَلَّكَ تَرْضٰى

güneşin doğmasından önce (sabah) ve batmasından önce (ikindi) Rabbini hamd ile tesbih et. Gecenin bazı saatlerinde (yatsı) ve gündüzün taraflarında (öğlen ve akşam) da tesbih et. (KURAN’DA TESBİHİN NAMAZ İLE YAPILMASI GEREKTİĞİ MUSA’YA BİLDİRİLMİŞTİ) Umulur ki hoşnut olursun.

NAMAZIN (SALAT’IN) 3 VAKTİ AÇIKLANIYOR; SABAH, AKŞAM VE YATSI VAKTİ

Hûd/114

وَاَقِمِالصَّلٰوةَطَرَفَيِالنَّهَارِوَزُلَفًامِنَالَّيْلِۜاِنَّالْحَسَنَاتِيُذْهِبْنَالسَّيِّـَٔاتِۜذٰلِكَذِكْرٰىلِلذَّاكِر۪ينَۚ

Gündüzün iki ucunda, gecenin de ilk saatlerinde namaz (salat) kıl. Çünkü iyilikler kötülükleri (günahları) giderir. Bu, öğüt almak isteyenlere bir hatırlatmadır.  

İKİNDİ NAMAZINI GÖSTEREN AYET

Bakara/238

حَافِظُوا عَلَى الصَّلَوَاتِ وَالصَّلٰوةِ الْوُسْطٰى وَقُومُوا لِلّٰهِ قَانِت۪ينَ

Namazlara ve orta namaza (salat) devam edin. Allah’a saygı ve bağlılık içinde namaz kılın.

 

SABAH VE YATSI NAMAZI VAKTİYLE ANILIYOR

Nûr/58
Güneşin (öğlen vakti) batıya yönelmesinden gecenin kararmasına kadar namaz kıl; sabah vakti de namaz kıl, zira sabah namazına melekler şahit olur.

NAMAZDA SES SEVİYESİ; NE ALÇAK NE YÜKSEK

İsrâ/110

ZİKİR ÇEKMEK NAMAZ İLE OLURSA MAKULDÜR

Tâ-Hâ/14

اِنَّن۪ٓياَنَااللّٰهُلَٓااِلٰهَاِلَّٓااَنَا۬فَاعْبُدْن۪يۙوَاَقِمِالصَّلٰوةَلِذِكْر۪ي

Muhakkak ki ben, yalnızca ben Allah’ım. Benden başka ilâh yoktur. Bana kulluk et; beni zikretmek için namaz (salat) kıl.

Kâf/40

وَمِنَالَّيْلِفَسَبِّحْهُوَاَدْبَارَالسُّجُودِ

Gecenin bir bölümünde ve secdelerin ardından da O’nu tesbih et. 

NAMAZ HUŞU İLE KILINIR

Mü’minûn/2

NAMAZDA SÜREKLİLİK ÖNEMLİDİR

İŞİNİZ BİLE OLSA CUMA NAMAZINA GİTMEK FARZDIR

Cum’a/9

NAMAZDA KIBLEYE DÖNÜLMELİDİR

Bakara/149

وَمِنْ حَيْثُ خَرَجْتَ فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِۜ وَاِنَّهُ لَلْحَقُّ مِنْ رَبِّكَۜ وَمَا اللّٰهُ بِغَافِلٍ عَمَّا تَعْمَلُونَ

Nereden yola çıkarsan çık (namazda) yüzünü Mescid-i Haram tarafına çevir. Bu emir Rabbinden sana gelen gerçektir. (Biliniz ki) Allah yaptıklarınızdan habersiz değildir.

NAMAZ VE SECDE İÇİN GÜZEL ELBİSELER GİYİLMELİDİR (GECELİK YERİNE CÜBBE ALIN)

A’râf/31

SECDENİN TARİFİ; GÖLGEN GİBİ YERE KAPANMAK

Ra’d/15
Nahl/48

GECE NAMAZI; FARZ DEĞİL AMA ÖVGÜYE LAYIK

Furkân/64

وَالَّذ۪ينَيَب۪يتُونَلِرَبِّهِمْسُجَّدًاوَقِيَامًا

Gecelerini Rablerine secde ederek ve kıyam durarak geçirirler.

SECDE YÜZDE İZ BIRAKAN FİZİKİ BİR İBADETTİR

Fetih/29

مُحَمَّدٌرَسُولُاللّٰهِۜوَالَّذ۪ينَمَعَهُٓاَشِدَّٓاءُعَلَىالْكُفَّارِرُحَمَٓاءُبَيْنَهُمْتَرٰيهُمْرُكَّعًاسُجَّدًايَبْتَغُونَفَضْلًامِنَاللّٰهِوَرِضْوَانًاۘس۪يمَاهُمْف۪يوُجُوهِهِمْمِنْاَثَرِالسُّجُودِۜذٰلِكَمَثَلُهُمْفِي…

Muhammed Allah’ın elçisidir. Beraberinde bulunanlar da kâfirlere karşı çetin, kendi aralarında merhametlidirler. Onları rükûya varırken, secde ederken görürsün. Allah’tan lütuf ve rıza isterler. Onların nişanları yüzlerindeki secde izidir.Bu, onların Tevrat’taki vasıflarıdır.

SAĞLIKLI İKEN NAMAZ KILMAYANLARA ZİLLET AZABI GELECEKTİR

Kalem/42-43

يَوْمَ يُكْشَفُ عَنْ سَاقٍ وَيُدْعَوْنَ اِلَى السُّجُودِ فَلَا يَسْتَط۪يعُونَۙ

O gün bacak açılır ve secdeye  davet edilirler; fakat güç getiremezler.  

Meryem/59-60

فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ اَضَاعُوا الصَّلٰوةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ فَسَوْفَ يَلْقَوْنَ غَيًّاۙ

Nihayet onların peşinden öyle bir nesil geldi ki, bunlar namazı (salatı) bıraktılar; nefislerinin arzularına uydular. Bu yüzden ileride sapıklıklarının cezasını çekecekler. Ancak tövbe eden, inanan ve iyi işlerde bulunan müstesna.

CENAZE NAMAZI VARDIR VE SADECE MÜMİNLER İÇİNDİR

Tevbe/84

وَلَاتُصَلِّعَلٰٓىاَحَدٍمِنْهُمْمَاتَاَبَدًاوَلَاتَقُمْعَلٰىقَبْرِه۪ۜاِنَّهُمْكَفَرُوابِاللّٰهِوَرَسُولِه۪وَمَاتُواوَهُمْفَاسِقُونَ

Onlardan ölmüş olan hiçbirine asla namaz (SALAT) kılma; onun kabri başında da durma! Çünkü onlar, Allah ve Resûlünü inkâr ettiler ve fâsık olarak öldüler.

Benzer Yazılar

4 Yorum

 1. TEVRAT VE İNCİLİN TAHRİF EDİLDİLĞİNİ GÖSTEREN AYETLER YOK MU ?

  • Tahrifatın, ağızları ile kelimeleir bükerek olduğundan farklı mana verecek şekilde okumak olduğundan bahsediliyor. yazılı metinde tahrif olduğuna dair bir işaret yok. Öyle olsa mevcut tevrat ve incil i Allah yok sayıyor, tasdit etmiyor ve yok etmenizi istiyor , derdi. Oysa tasdik ettim , yanınızdaki tevrat a uyun diyor. O zaman ki tevratların şimdiki tevratlarla aynı olduğu en eski tevrat nushlarının mö 4 yy a kadar gittiğini biliyoruz.

 2. Güneşin (öğlen vakti) batıya yönelmesinden gecenin kararmasına kadar namaz kıl; sabah vakti de namaz kıl, zira sabah namazına melekler şahit olur.

  Ben bu ayette salat kelimesini göremedim Arapça innel kuranel fecr diyor salat ile alakalı bir şey yazmadığı halde siz sabah namazını kıl birde diyip sonradan da sabah namazı şahitlidir diye meal yapıyorsunuz neye dayanarak Türkçe anlamı sabah kuranı şahitlidir anlamı var burda bu konu hakkımda cevap yazarmısınız

  • Ekimi-ssalâte lidulûki-şşemsi ilâ ġaseki-lleyli ve kur-âne-lfecr(i)(s) inne kur-âne-lfecri kâne meşhûdâ(n) (Ayetin Arapçası)
   Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar (belli vakitlerde) namaz kıl; bir de sabah namazını. Çünkü sabah namazı şahitlidir.

   İkame ve salat kelimesi namazı ikame etmek anlamındadır. Her gün düzenli güneşin konumlarına göre iyilik yap demesi mantıkla bağdaşmadığından salat kelimesine namaz anlamı vermek daha uygundur. Bildiğiniz gibi namazda Kuran okunur. İçinde Kuran okunmayan namaz eksik sayılır. Bilerek okumak terkedilirse namaza itibarda edilmez. İşte bu sabah okunan Kuran’ın meşhüda (şahid olunan, şahitleri olan) bir Kuran okuması olduğu ifade edilmiştir. Kişi sabah namazı terkedip sadece Kuran okusa bu ayet onuda kapsar ama evvelinde namazıda andığı için namaz ile Kuran ın iç içe yada ardışık birleştirilmesi de Kuran a uygun görünmektedir. Allah her şeyi en iyi bilendir.

Yorum Bırak