Kuran’da 5 vakit namaz var mı? (11. Kitap 2. Bölüm)

Sabah namazı ve Güneş batmaya eğildiğinde kılınan ikindi namazı
“Onlar ne derlerse desinler sen katlan. Güneş doğmadan önce de batmadan önce de her şeyin en güzelini yapan Rabbine ibadet et.” ( Kaf 50/ 39),
Öğlen Namazının vakti
“Güneşin batıya kaymasından gecenin kararma­sına kadar namazı güzel kıl.” (İsra 17/78)
Akşam Namazı ve Sabah Namazının vakti
“Akşama girdiğiniz vakit ve sabaha erdiğiniz vakit Allah’a ibadet edin.Göklerde ve yerde yaptığı her şeyi en güzel yapmak ona hastır.Günün so­nunda ve öğleye erdiğinizde ona ibadet edin.” (Rum 30/ 17-18)
GÜNDÜZ KILINAN ÖĞLEN VE İKİNDİ NAMAZI, SABAH VE AKŞAM NAMAZI
“Gündüzün iki ucunda ve gecenin gündüze yakın zamanlarında namaz kıl. Doğrusu iyilikler kötülükleri giderir. Bu, öğüt kabul edenler için bir öğüttür.” (Hud 11/114)
YATSI NAMAZI
Gecenin bazı vakitlerinde, gündüzün bazı tarafında da O’na ibâdet et ki, Allah’ın rızâsına eresin.’ (Tâ-Hâ, 20/130);
NAMAZDA SÜREKLİLİK
 ‘Ya Rabbî! Beni de, neslimden çoğunu da namazı devamlı olarak ve gereğince kılan kullarından eyle! Duamı, lütfen kabul buyur Ya Rabbi!’ (İbrahim, 14/40)
En Önemli Namaz Vakti Sabah Namazıdır
“Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar belli vakitlerde namaz kıl ve özellikle sabah namazını! Zira sabah namazı şahitlidir.” (İsra, 17/78)
Namazın Şekli ve Temizliği
“Gönülden boyun eğerek, Allah’ın huzuruna durun.”(Bakara, 2/238)
“??…Kıyam edenler, rükûa ve sücuda varanlar için Evimi temiz tut.”(Hac, 22/26)
Ali İmran 43: Ey Meryem, Rabbine divan dur (ayakta saygıyla), secdeye kapan ve rükû edenlerle birlikte rükû et. 
Namazda Okunacaklar
“…Kur’an’dan kolayınıza geleni okuyun?.”(Müzemmil, 73/20)

Namazın Üslubu – Erkanı:

Namazda ses tonu( isra 110)
Cuma namazı ( Cuma 9-11)
Korku namazı (bakara 239)
Cenaze namazı (tevbe 84)
Namaza çağrı,ezan ( Cuma 9)
Namazdan sonra Allahı hatırlamak ( nisa 103)
Gördüğünüz gibi Allah her şeyi eksiksiz anlatmıştır. Bu sefer de derler ki; ayağını nasıl tutacaksın, elini nasıl koyacaksın; hani bu detaylar nerede derler.
Bu gibi aşırı detayları Allah kullarına zorluk olmaması için tarif etmemiştir. Ayrıca insanları şekille ilgili, “parmağını şöyle tut, ayağını böyle kaldır” gibi binlerce detayla sürekli “nasıl duracaktık” diye düşündürten bir hale çevirmek namaza zarar verir. Allah özellikle şekil detaylarını az tutmuştur. Çünkü Allah şekilleri düşünmekten kendisinin unutulduğu bir namazdan ziyade doğaçlama ama aşkla ağlayarak ve heybetinden titreyerek kılınan bir namazı daha çok sever. Allah’ın anlattıkları dışında her şey fazladır, zorluktur.
Diğer ibadetlerle de ilgili gerekli her şeyi, gerektiği kadar Kuranda bulmanız mümkündür. Sadece namazı örnek verdim dileyenler diğer ibadetlerin ve dini hükümlerinde Kuranda detaylıca anlatıldığını görebilirler.
Bazıları da çıkıp utanmaksızın şöyle diyorlar;
“Arapça’da namaz kelimesi “Salat” demektir. Salat aynı zamanda yardım da demektir. Bu yüzden Kuran’da namaz yoktur. Namaz diye çevrilen yerler yardımlaşmaktır.”
diyen bazı sözde alimler türemiştir.
Oysa Allah bineğin üzerinde salat ediniz. demiştir. Yada savaşta bir kısmınız nöbet beklerken diğer kısmınız salat etsin demiştir. Güneş doğmadan ve batınca salat etsin demiştir. Anlaşılıyor ki, zamana bağlı bu hususlar yardımı değil bir ibadet şeklini anlatmaktadır.

DESTEK ÇAĞRISI:

DÜNYAYA ULAŞMAK İÇİN YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR!

Bu makale Erdem ÇetinkayaMet’a tarafından yazılmış Mucizelerin Sesi isimli kitabından alınmıştır.

Bu mucizelerin ilk bölümünü saygın bilim adamlarının verdikleri röportaj ve destekler sonucunda “Kutsal Gizemler, Altın Oran Kabe” isimli 105 dakikalık belgeselle dünyaya bir çok dilde duyuruldu. Sosyal medyada ve TV’lerde toplam 40 milyonu aşkın izlenme saysına ulaştı. Binlerce kişinin Allah’a yönelmesine ve inancını değiştirmesine vesile oldu.

Şimdi çok daha fazla mucizeyi Allah ilham etti ve tüm dünya ile paylaşmak için tüm dünya dillerinde profesyonel belgeseller hazırlamalı, kitaplar ve belgeseller bir çok dile çevrilmelidir. Akabinde Allah2ın bu mucizelerini duyuran, tüm dünya da milyarlarca insana ulaşan büyük tanıtım kampanyaları düzenlenmelidir.  İyiliğin emri ve kötülüğün nehyi, iman etmekten sonra ki ilk görev ve en büyük ibadettir. En büyük iyilik imana, cennete, insanlığın birleşmesine vesile olmak ve cehennemden kurtuluşu sağlamaktır.

İlk adımı 14 yıllık bir çalışma ve büyük fedakarlıklarla gerçekleşen bu seslenişe sizde PDF kitaplarımızdan alarak destek olabilirsiniz. Eğer gerçekten inanıyorsak Yaratıcımıza; inancımızın ve sadakatimizin kanıtı olarak fedakarlık yapmalıyız.

Mucizelere tanık olmaktasınız. İnsanoğlunun önünde iki seçenek vardır. Ya bu mucizelerin tamamının tesadüfen oluştuğunu tek tek kanıtlamalı yada onlara iman edip mucizelerin dünyaya yayılmasına tüm gücüyle destek vermelidir.

Rabbin gözünden bakın kendinize, her şeyi verdiğiniz ve sonsuz cenneti armağan edeceğiniz insanoğlu, sizden emanet ettiklerinizin onda birini bile esirgiyor. Ona değer verir miydiniz?

Hz İsa;
– Zengin birinin cennete girmesi devenin iğne değilinden girmesinden daha zordur. (imkansızdır)

Kuran;

      • Malı sayıp biriktirenin vay haline. Altını gümüşü sayıp yığar.
      • Sana mallarından ne kadarını Allah yolunda vereceklerini soruyorlar. Onlara de ki; “ihtiyaçlarından fazlasını”.

Buda:

“…sahip olunan her mal ve mülk bencillik günahını arttırır”

Gerçekten sonsuz yaşamın gelişine, cennete ve cehenneme inanarak Allah’ın yüceliğini kabul eden  bir insan onda biri vakfetmekten tereddüt etmez. Mucizeleri dünyaya yaymak için Allah’a infak edin. O da size hem bu dünyada hem de sonrasında güzel bir hayat lütfetsin.

İnsanoğlu haşa Kainatın ilahına allah’a bir lamba cini gibi davranıyor. Sürekli bencilce, hizmetçisiymişçesine istiyor ama Rabbim ne ister diye sormuyor. İşi düştüğünde O’nu yardıma çağırıyor ama O’nun için fedakarlık yapmıyor. Sanki o Allah’ın değil, Allah onun kuluymuş gibi davranıyor. Öyleyse Allah insanoğlunun nankör ve bencillik dolu sesine neden cevap versin?

Sorularınız ve desteğiniz için mail atmanız yeterlidir.

“Mucizelerin Sesi” adlı kitabımdaki tüm içeriği ücretsiz olarak sitemde makaleler halinde yayınlıyorum. Ama toplu ve sıralı halde bir kitap olarak edinmek ve bu yolla da HAK DİNİN dünyaya mucizeler ve kanıtlarla yayılmasına destek olmak isterseniz aşağıdaki linkten alabilirsiniz.

ŞİMDİ E-KİTABI SATIN AL

E-mail: kutsalgizemler @ gmail.com

Sevgi ve inançla kalın.

Benzer Yazılar

1 Yorum

  1. Ne güzel açıklamasın.

Yorum Bırak