KURAN’DA 5 VAKİT NAMAZ VAR MI?

Sabah namazı ve Güneş batmaya eğildiğinde kılınan ikindi namazı
“Onlar ne derlerse desinler sen katlan. Güneş doğmadan önce de batmadan önce de her şeyin en güzelini yapan Rabbine ibadet et.” ( Kaf 50/ 39),
Öğlen Namazının vakti
“Güneşin batıya kaymasından gecenin kararma­sına kadar namazı güzel kıl.” (İsra 17/78)
Akşam Namazı ve Sabah Namazının vakti
“Akşama girdiğiniz vakit ve sabaha erdiğiniz vakit Allah’a ibadet edin.Göklerde ve yerde yaptığı her şeyi en güzel yapmak ona hastır.Günün so­nunda ve öğleye erdiğinizde ona ibadet edin.” (Rum 30/ 17-18)
GÜNDÜZ KILINAN ÖĞLEN VE İKİNDİ NAMAZI, SABAH VE AKŞAM NAMAZI
“Gündüzün iki ucunda ve gecenin gündüze yakın zamanlarında namaz kıl. Doğrusu iyilikler kötülükleri giderir. Bu, öğüt kabul edenler için bir öğüttür.” (Hud 11/114)
YATSI NAMAZI
Gecenin bazı vakitlerinde, gündüzün bazı tarafında da O’na ibâdet et ki, Allah’ın rızâsına eresin.’ (Tâ-Hâ, 20/130);
NAMAZDA SÜREKLİLİK
 ‘Ya Rabbî! Beni de, neslimden çoğunu da namazı devamlı olarak ve gereğince kılan kullarından eyle! Duamı, lütfen kabul buyur Ya Rabbi!’ (İbrahim, 14/40)
En Önemli Namaz Vakti Sabah Namazıdır
“Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar belli vakitlerde namaz kıl ve özellikle sabah namazını! Zira sabah namazı şahitlidir.” (İsra, 17/78)
Namazın Şekli ve Temizliği
“Gönülden boyun eğerek, Allah’ın huzuruna durun.”(Bakara, 2/238)
“??…Kıyam edenler, rükûa ve sücuda varanlar için Evimi temiz tut.”(Hac, 22/26)
Ali İmran 43: Ey Meryem, Rabbine divan dur (ayakta saygıyla), secdeye kapan ve rükû edenlerle birlikte rükû et. 
Namazda Okunacaklar
“…Kur’an’dan kolayınıza geleni okuyun?.”(Müzemmil, 73/20)

Namazın Üslubu – Erkanı:

Namazda ses tonu( isra 110)
Cuma namazı ( Cuma 9-11)
Korku namazı (bakara 239)
Cenaze namazı (tevbe 84)
Namaza çağrı,ezan ( Cuma 9)
Namazdan sonra Allahı hatırlamak ( nisa 103)
Gördüğünüz gibi Allah, her şeyi eksiksiz anlatmıştır. Bu sefer de derler ki; “Ayağını nasıl tutacaksın, elini nasıl koyacaksın; hani bu detaylar nerede?”
Bu gibi aşırı detayları Allah kullarına zorluk olmaması için tarif etmemiştir. Ayrıca insanları şekille ilgili, “parmağını şöyle tut, ayağını böyle kaldır” gibi binlerce detayla sürekli “nasıl duracaktık” diye düşündürten bir hale çevirmek namaza zarar verir. Allah, özellikle şekil detaylarını az tutmuştur. Çünkü Allah, şekilleri düşünmekten kendisinin unutulduğu bir namazdan ziyade doğaçlama ama aşkla ağlayarak ve heybetinden titreyerek kılınan bir namazı daha çok sever. Allah’ın anlattıkları dışında her şey fazladır, zorluktur.
Diğer ibadetlerle de ilgili gerekli her şeyi, gerektiği kadar Kur’an’da bulmanız mümkündür. “Sadece namazı örnek verdim” dileyenler diğer ibadetlerin ve dini hükümlerin de Kur’an’da detaylıca anlatıldığını görebilirler.
Bazıları da çıkıp utanmaksızın şöyle diyorlar;
“Arapça’da ‘namaz’ kelimesi “Salat” demektir. “Salat” aynı zamanda “yardım” da demektir. Bu yüzden Kur’an’da “namaz” yoktur. Namaz diye çevrilen yerler yardımlaşmaktır.”
diyen bazı sözde alimler türemiştir.
Oysa Allah, “bineğin üzerinde salat ediniz” demiştir. Yada “savaşta bir kısmınız nöbet beklerken diğer kısmınız salat etsin” demiştir. “Güneş doğmadan ve batınca salat etsin” demiştir. Anlaşılıyor ki, zamana bağlı bu hususlar yardımı değil bir ibadet şeklini anlatmaktadır.

Benzer Yazılar

1 Yorum

  1. Ne güzel açıklamasın.

Yorum Bırak