KUR’AN’DA “TÜRKİYE”, “TAYYİP ERDOĞAN” VE BU YILLARDA YAŞANACAKLAR

1424 YANİ 2003 YILINDA TÜRKİYE’DE NE OLDU?

Kur’an’da “tayyip” kelimesinin geçtiğine ilişkin bazı iddiaları duymaktaydım. Bu konuyu detaylıca incelemek istedim. Herhalde mucizeyi anlatan yazılmış en detaylı analiz şu an okuduğunuz makaledir.


Aşağıdaki yazı Cumhurbaşkanlığı Resmi Web Sitesinden alınmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997’de Siirt’te halka hitaben yaptığı konuşma sırasında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafından yayınlanan bir kitaptaki şiiri okuduğu için hapis cezasına mahkûm edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kaldığı cezaevinden çıktıktan sonra kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001’de arkadaşlarıyla birlikte Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) kurdu ve Kurucular Kurulu tarafından AK Parti’nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. Milletin teveccüh ve güveni AK Parti’yi daha kuruluşunun ilk yılında Türkiye’nin en geniş halk desteğine sahip siyasî hareketi hâline getirdi ve 2002 yılı genel seçimlerinde üçte ikiye yakın parlamento çoğunluğuyla (363 milletvekili) tek başına iktidara taşıdı.

Hakkındaki mahkeme kararı nedeniyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003’te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların yüzde 85’ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan, aydınlık ve sürekli kalkınan bir Türkiye idealiyle, hayatî öneme sahip birçok reform paketini kısa süre içinde uygulamaya koydu. 

https://www.tccb.gov.tr/receptayyiperdogan/biyografi/

Hapse girmesine neden olan; kalabalıklar karşısında okuduğu şiir şöyleydi;

Minareler süngü, kubbeler miğfer,
Camiler kışlamız, müminler asker,
Bu ilahi ordu dinimi bekler,
Allahu Ekber, Allahu Ekber.
Yolumuz gazadır, sonu şehadet,
Dinimiz ister sıdk ile hizmet,
Anamız vatandır, babamız millet,
Vatanı mamur eyle yarabbi! .
Milleti mesrur eyle Yarabbi!

 

Yani özetle anlıyoruz ki, kendisinin okuduğu Allah ve din ile ilgili bir şiir onun hapse girmesine neden olur ve bu durum halkın gözünde mazlum ve dindar bir kişilik olarak değer bulmasına neden olur. Allah da, çeşitli vesilelerle 1424 hicri yılında yani 2003 yılında onun başbakan olarak ülkenin başında görev yapmasını nasip etmiştir.

14.24 ayetinde, bu yıl olan meseleyi anlatması ilgi çekicidir. Elim Türkiye’de darbe üzerine darbe olmuş, en son Necmettin Erbakan hükümeti, ordunun basitçe “çekil” demesiyle “sözlü darbe” yemiş ve yıkılmıştır. Daha sonra Tayyip Erdoğan’ın şeceresi ile birlikte ülke iktidarına kök salacağı ve sabitleneceğinin anlatılması çok şaşırtıcıdır. Gerçekten de neredeyse tüm aile bireyleri ve hatta damadı devlette etkin ve kilit görevler üstlenmektedir. Gökyüzünden dalları olup besleneceğine dikkat çekilmesi iktidarı boyunca göksel kavramlar yoluyla güç toplayacağını ifade etmektedir.

Gerçekten de 1424 (2003) yılında Tayyip Erdoğan’ın darbelerle dolu Türkiye’deki darbeleri durdurarak ve dini kimliğiyle başa geçmesi, İslam dünyası için bu yılların  en önemli olayıdır.  Onun adının Kur’an’da anılması onu yüceltse de, Kur’an dünya tarihinde önemli olan kişilerden ve yerlerden iyi yada kötü bile olsa isimlerini anarak bahsetmiştir. Her kişinin sonunu, yapacaklarının ve üreteceklerinin değeri belirler. Allah’tan dileriz ki; O, bu övgüye değer şekilde hareket etsin ve Allah’ın kanunlarına uygun hareket edip, artık İslam’ın dünyaya tebliğine çalışsın.

14.24

اَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللّٰهُ مَثَلًا كَلِمَةً

 طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ اَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَٓاءِۙ

Elem tera keyfe daraba(A)llâhu meśelen kelimeten tayyibeten keşeceratin tayyibetin asluhâ śâbitun vefer’uhâ fî-ssemâ/-(i)

AYETİN DEŞİFRESİ

Elim Türkiye fi (içinde) Darbe Allah meselesi kelimedenTayyib’den, şeceresinden Tayyibin, kökü sabit dalları gökte.

 

İbrahim Suresi 1400’lü yıllara ışık tutan ve içinde nice gizemi barındıran bir suredir. Diğer ayetlerinde geçen kelimelere bakarak önümüzdeki yıllarda neler olacağına bakabilirsiniz. Sure 1452’de (11 sene sonra 2031’de)  bitiyor. O zaman dek, Mehdi, karmaşıklık ve kaos üzerine bazı anlatımlar mevcut.


Benzer Yazılar

3 Yorum

  1. Yazı Allah kelamını anlayalım rızasına erelim diye icat edilmiştir.

  2. 2023 yılında altınçağ başlamıyor mu?Onlarca yıl kaos mu olacak savaş mücadele?Kökü sağlam olduğundan mı gitmiyor?İmanı ?

    • Tarihte kıyamet zamanlarında önemli isimlerden biri olduğu için. Cennete mi cehenneme gider onu ancak Allah bilir. Kimse kimseyi bilemez. Altın çağ yıkımın ardından gelecektir inşallah.

Yorum Bırak