KUTSAL KİTAPLARA UYGUN YENİ BİR BANKACILIK SİSTEMİ İLE HERKESE ZENGİNLİK

Dünyadaki tüm bankaların açıklamış olduğu toplam kâr miktarı sadece 2019 yılında bile 1.4 trilyon dolar olarak görünüyor. Bu rakam gerçekte çok daha yüksek. Bunun anlamı kişi başı 2000 USD, aile başı ortalama 8000 USD’nin her yıl bankalara aktığı gerçeği. Farklı bir deyişle bankalar, elle tutulur hiç bir ürün üretmeden ve bu hizmeti devletler aynı hizmeti çok rahat bir şekilde icra edebilecekken tüm insanlığı ekonomik olarak sömürüyor ve köleleştiriyor.

Peki dünyadaki tüm elde edilen gelirleri ve kârı, neredeyse tek başına kendinde toplayan ve gerçekte hiç bir şey üretmeyen bankalar nasıl olsaydı, insanlık kat kat daha zengin olabilirdi? Dünyadaki tüm servetin önemli bir kısmı nasıl bir kaç yüz insan arasında değil de, insanlık arasında bölüşülebilirdi. Bazıları bankaların şirketlerin ve şahısların borç para bulma ihtiyacını giderdiği için ekonomiye faydalı olduğunu söyleyebilir. Ama bu basit hizmeti devlet zaten vermektedir. İnsanlar devlet tarafından bilinçli bırakılan çok cüzi vade ve faiz farkları nedeniyle devlet yerine özel bankaları tercih etmektedir.

İDEAL BANKACILIK SİSTEMİ

  1. Tek yetkili banka devlete ait olmalıdır. Amacı kar elde etmek olmamalıdır. Böylece tüm dünyada 1,5 trilyon dolar devletlerin olur ve halkları için harcayabilirlerdi.
  2. Eğer tüm bankalar kamulaştırılarak devlet tarafından el konulsaydı; tüm nakit devlette toplanacağından devletler muazzam ekonomik güce erişir ve halkına faydalı olurdu. Devlet üretim yapacak olanlara, zor durumda olanlara çok rahat kredi verebilirdi. Bu kredileri alanlar harcama yaptıklarında yine devlet bankasındaki başka bir alıcı hesabına ödeme yapacakları için bankadaki para asla eksilmeyecekti. Devlet kredi vermekle fakirleşmeyecek tam tersine para sirkülâsyonu ve topladığı vergiler artacaktı.
  3. Devletler, ithalatı azaltıcı, ihracatı arttırıcı, üretimi teşvik edici kurumlara çok büyük miktarda krediler verebilir ve böylece dışa bağımlılıktan kurtulup özgürleşebilirdi. Halk fakirlikten kurtulur ve üretim patlaması yaşanırdı.

Kısacası bankalar son 20 yılda 30 trilyon doları insanlığın cebinden nesnel bir üretim yapmadan çalmışlardır. İnsanlığın en büyük sorunu gitgide zengin olan, devletleri kontrol eden, basını satın alan ve dilediğini lider seçtirebilen bankalardan kurtulmak olmalıdır. İnsanlık kölelikten kurtulmak, çok daha az çalışarak çok daha lüks ve refah içinde yaşamak, gerçekten adil ve insanlara değer veren liderlere sahip olmak istiyorsa öncelikle bankaların devletleşmesini, karsız çalışmasını sağlamalıdır.

Bundan 1400 yıl önce faiz yiyen kurumlar bu kadar güçlü değillerdi. Ama Rab geleceği görendir. O kutsal kitaplarında çok net bir şekilde insanlığın tümüne zarar veren bu kurumlar ve onlardan kazanç elde edenler için şu ifadeleri kullanmıştı.

 “Faiz yiyenler şeytan çarpmış kimse gibi kalkarlar… Kim tekrar faize dönerse, işte onlar cehennemliktir, orada devamlı kalırlar. Ey iman edenler! Allah’tan korkun. Eğer gerçekten inanıyorsanız mevcut faiz alacaklarınızı terk edin. Şayet (faiz hakkında söylenenleri) yapmazsanız, Allah ve Resulü tarafından (faizcilere karşı) açılan savaştan haberiniz olsun. Eğer tövbe edip vazgeçerseniz, sermayeniz sizindir; ne haksızlık etmiş ne de haksızlığa uğramış olursunuz.”…Şayet (faiz hakkında söylenenleri) yapmazsanız, Allah ve Resulü tarafından (faizcilere karşı) açılan savaştan haberiniz olsun.  (Bakara 275-279)

Sizler “ben bankadan faiz almıyor ve vermiyorum, rahatım” diye düşünmeyin. Çünkü devlet siz haberiniz olmadan sizi borçlandırıp vergiler yoluyla size faiz ödetiyor. Bu sizin elinizde olmasa da, buna dur demek, yasal yollardan sesinizi duyurmak ve buna karşı çıkmak insanlığa ve Allah’a karşı sorumluluğumuzdur.

Paranızı evinizde saklamanın riskli olduğunu düşünüyorsunuz. Faiz olmazsa değerini yitireceğini düşünüyorsunuz. Eğer bankadan tamamen kaçamıyorsanız buna gücünüz ve direnciniz yetmiyorsa en azından paranızı devlet bankasına altın cinsinden koyun ve faiz almayın. Kazanırsa devlet ve halkı kazanacaktır. Bunu bir sadaka olarak yapın ve faize el sürmeyin. Altında ya da değerli bir materyalde durması paranızın değerini önemli ölçüde koruyacaktır. Eğer bunu yaparsanız devletinizi güçlendirirsiniz. İyilik etmiş olursunuz. Ama kaçabilirseniz bundan kaçın ve paranızı işe ya da arsa, ev gibi yatırım araçlarında tutun. Bu sizin için daha hayırlıdır. Eğer herkes sözlerime uysaydı tüm bankalar çöker ve insanlık zenginleşirdi.

Peki, bu neden yapılmıyor? Liderler kutsal kitapları okumuyor mu? Neden bankalardan faizden kimse bahsetmiyor? Neden camilerde veya kiliselerde bu yasak üzerinde ve korkunç tehdit üzerinde durulmuyor. Devlet TV’lerinde bankalar sürekli reklam yayınlıyor? Bankaların kar etmesi başarı olarak gösteriliyor? Bunun yorumunu size bırakıyorum ve imanlı olanı, olmayandan ayırt edin diyorum. Hangi acı sonsuz cehennemden ve Allah’ı sonsuzca kaybetmekten daha beter olabilir? Eğer iman ediyorsanız beni dinleyin. Ben sizi hem kutsal kitaplar hem de akli delillerle uyarıyorum. Azıcık ve belalı bir kazanç için sonsuzluğunuzu harcamayın. İnsanlığın başına gelen en kötü şeyin parçası ve ortağı olmayın.

Benzer Yazılar

3 Yorum

  1. Erdem bey merhaba şu an devletin verdiği 10 bin tl ziraat bankası nin verdiği caizmidir. Faize girer mi.

  2. Bugün ilkdefa yazılarınızı okudum ve beğendim teşekürler bilgilerinize

Yorum Bırak