OYLAMA VE TEŞVİK SİSTEMİ PROJESİ İLE DAHA GÜZEL BİR DÜNYA

Tüm dinlerde şükür çok önemlidir. Allah’a ve hatta ana babaya teşekkür etmek, rızalarını kazanmak için çalışmak ibadettir. Aynı şekilde iyilik gördüğümüz ve işinizi güzel yapan insanlara da teşekkür etmeliyiz. Bunun için teknolojiden yardım alabileceğimiz yeni bir sistem geliştirmeliyiz.

Size ve ailenize çok daha nazik davranılan, gittiğiniz her yerde saygı ve özenle karşılandığınız bir dünyada yaşamak ister miydiniz?

Bazen doktora gidiyoruz içtenlikle ilgilense de, özensiz olsa da aynı maaşı alıyor. Aynı şekilde bir öğretmen öğrencileriyle ilgilense de, ilgilenmese de aynı maaşı alıyor. Hemen her yerde durum bu şekilde. Hizmet alan için de, veren için de üstünde iyi düşünülmemiş, motivasyon kırıcı bu çarpık sistemle aydınlık bir bugüne ve yarına sahip olamayız. Sağlık, danışmanlık, eğitim, özel sektör ve hemen her sistem korkunç derecede kötü tasarlanmış. Peki nasıl daha iyi olurdu?

Aldığımız her hizmeti; ürünleri, memurları, iş yerlerini, serbest meslek sahiplerini, kurum ve şirketleri… Mobil uygulamalar yoluyla oylayabileceğiz ve aynı zamanda objektif kriterlerle başarısını ölçeceğiz. Örneğin öğrencileri merkezi sınav sisteminde yüksek puan alan öğretmenlerin, okul ve yerel unsurlar dikkate alınarak hesaplanan puanı ölçüsünde yüksek primle ödüllendirilmesi yapılması gerekenlerden biridir. Polis ve savcılar suçla mücadeledeki başarılarına, ülkeyi yönetenler genel memnuniyet ve nesnel istatistik oranlarına bağlı primler almalıdır. Başarıya bağlı yüksek kazanç, rüşvet ve yolsuzlukla mücadelede önemli bir yardımcı olacaktır.  Örnekleri çoğaltabiliriz. Verilen oylar fatura yada resmi hizmet alma şartına bağlı olacağından ve denetleneceğinden kötüye kullanımının önüne büyük ölçüde geçilecektir.

Her kişi, şirket ve kurum için, hizmet alımı sonrası yorum yazabildiğimiz, böylece ödül, denetim veya cezaya neden olabildiğimiz için gittiğimiz her yerde saygı göreceğiz. Oy ve yorumlar ülke gelişimine katkı sağlayacağından; genel destek gören her oy ve yorum için oylayanlar bir miktar para kazanacaktır.

Amaç  cezalandırmak değil; sistemdeki eksikleri hızla fark etmek,  insanların sevdikleri işi zevkle yapmaları için adalet sağlamaktır. Örneğin sürekli kötü puan alan bir kuaför, doktor yada boyacı yeniden eğitim yada farklı meslek seçimi desteği gibi seçeneklerden birini değerlendirebilecektir. Bu sistemle daha kaliteli hizmet aldığımız ve daha çok saygı gördüğümüz bir dünyada yaşama fırsatı bulacağız.

 

Benzer Yazılar

Yorum Bırak