İnsanlık Tarihinin En Büyük Mucizeleri, Ekonomi, DWS, Teknoloji ve Kişisel Gelişim
Tavuk musun? Kartal mı?

Tavuk musun? Kartal mı?

Kendinizi keşfetmek için, bir kartal mısınız, yoksa bir tavuk mu anlamak için, kanatlarınızı çırpmalısınız. Daldan düşmek pahasına, canınızı acıtmak pahasına tüm gücünüzü zorlamalısınız. İçinizdeki potansiyeli keşfetmek için, daha da önemlisi kim olduğunuzu dünyaya nedne geldiğinizi görmek için, potansiyelinizin sınırlarını keşfetmek için “sen yapamazsın”  diyenlere “YETER SUS ARTIK” demeliyiz.

Bir gün bir kartal yumurtası fırtına da tavukların arasına yuvarlanıp düşer ve yumurta kırılarak içinden yavru kuş çıkar. Tavuklar onu yadırgamaz ve bir tavuk gibi davranıp öyle yetiştirirler. Çünkü onlar tavuktur ve çoğu öyle mutludur. Yavru kartal zaman zaman gökte uçan kartallara bakıp bulutların üzerinde süzülmek istemektedir. Ama diğer tavuklar ona tavuk olması gerektiğini bunun kendisi için en iyisi olacağını söylerler. Kartal onlara inanır ve kanatlarını bile çırpmadan hayatını tavuk gibi geçirir ve mutsuz bir tavuk olarak ölür.

İşte bizi böyle kalıplara sokmak isteyen; oğlum kızım sen doktor ol, mühendis ol, sen şusun busun, senin için en iyisi memur olmak gibi şeyler söyleyen insanlarda bizim kimliğimize gerçekte saygı duymayan, bizi yönetmek isteyen; tavuk yapmak isteyen insanlardır. Kim olduğumuzu anlamak; yolculuğumuzda kendimizi bulmamıza destek vermek şöyle dursun; ne istediğimizi bile sormazlar. Bu cahilce bir yaklaşımdır. Çünkü bu tür ebeveynler çocuklarına sadece zarar verirler. Bizlerde işinden nefret eden doktorlar, öğretmenlerle, kuaför yada memurlarla bir hayat baş etmek zorunda kalırız.

Peki ya gerçekten tavuksak? Yoksa değil miyiz? Bir at yada bir aslan olabilir miyiz? Gerçekte neyiz? Bunu nasıl bileceğiz. O Yavru kartal asla kartal olduğundan tam emin olamadı. Kim ve ne olduğumuzu anlamının bir yolu var mı?
Evet. Çok kolay. Yaratıcı kimi neye uygun ve o iş için biçilmiş bir kaftan yarattıysa; ruhunu o istekle ve yeteneklerle doldurmuştur.

Bir atsanız; koşmak istersiniz ve kolayca koşmaya başlarsınız. Bir kartalsanız kanatlarınızı çırparsanız uçarsınız. İnsanların yapabilecekleri çok daha sınırsız. Kalbiniz ne yapmanın arzusuyla doluyor? İşiniz ne olsaydı, sabahları yataktan fırlarcasına kalkıp, koşarak erkenden işe gider ve geç saatlere kadar aşkla çalışırdınız? Bunu hayal edin ve deneyin. Yani kanatlarınızı çırpın. Eğer uçabiliyorsanız gerçekten kartalsınız demektir. Elbette denemenin bir sınırı var; ömür bitmeden kaynaklar tükenmeden ama hakkını verene dek başarmayı denemeliyiz. Çünkü eğer başarırsak sevdiğimiz işi yapacağız.

İş eşten bile önemlidir. Çünkü insan eşiyle akşamları uyuyana dek kısa bir süre görüşürken. İşiyle sabah köründen akşam saatlerine kadar birliktedir. Ayrıca işteki başarı, moral ve maddiyat iyi eş bulma olanaklarınızı ve eşinizle olan ilişkiyi de doğrudan etkileyebilmektedir. Bu nedenle iş seçerken eş aradığımızdan daha hassas olmalı ve daha da çok emek vermeliyiz. Kitaplar okumalı, belgeseller izlemeli, değişik insanlar tanımalı, farklı meslekten insanlarla konuşup değişik iş ortamlarına girmeliyiz. Ne için yaratıldığımızı, bir at mı yoksa tavuk mu, aslan mı olduğumuzu bulmalıyız.

Bazıları diyor ki; Ziraatçı olursan para kazanamazsın, iş imkanları çok dar. İnsanlığın yaşamı ve beslenmesi ziraatın üstüne kuruludur. Eğer işinizi çok sever ve bu nedenle çok iyi öğrenirseniz, farklılık yaratırsanız; o zaman başarı ve para size yağacaktır. Dünyada para kazandırmayan hiçbir meslek yoktur. Öyle olsa öyle bir meslek dalı olmazdı. Biri kazanıyorsa sizde kazanabilirsiniz. Birinin ihtiyacı varsa yada ödeme yapacak kadar işten hoşlanabilecekse o iş harika bir iştir. Sadece Fark yaratacak kadar işinizi çok sevemediğiniz çok ilgilenemediğiniz için başarısız olursunuz. Ekonomi bazen kötüye gider evet; ama iyi olduğu zamanlarda ki birikimleriniz boş geçen zamanlarda işinizi geliştirmeye odaklanmanız için fırsat sağlayacaktır.

Sevmek önemli ama yeteneklerinizi de incelemelisiniz. Sesinizi duyanlar kaçıyorsa şarkıcı olmaya çalışmak zamanı boşa harcamak olabilir. Ama meydan okuyabilir ve kendi stilinizi oluşturup çirkin bir sesle de başarılı bir rapci olabilirsiniz. Ne isterseniz isteyin, ne kadar yetenekli olsanız da, hedefe ulaşana dek önünüze çok fazla engel çıkacak. Sadece sormanız gereken soru şu; Bu iş için gerçekten uykusuz kalıp günlerce aylarca karşılık alamadan kendimi parçalayabilir miyim? Ve tüm bunları yaparken kazanamasam da insanlar alay etse de yine de mutlu olabilir miyim? Cevap evetse düşünmeden girin. Çünkü yeterince sabrederseniz çok iyi kazanacaksınız ve insanlar başarınızdan ötürü size gıptayla bakacaklar.

Ben memuriyetten ayrıldığımda cebimde çok param yoktu. Herkes memur olmak istiyordu; bense başka iş yapmak. Ailemle kalıyordum ve sadece kendi harçlığımı çıkarsam yük olmasam yeter, zaten çok masrafım yok diyerek kendimi teskin edip istifa etmiştim. Ama bir süreliğine evden kovuldum. Sonunda memurken hayal bile edemediğim pek çok şeye sahip olmuştum. Hayatım boyunca tek bir saniye bile pişman olmadım. Ve daima verdiğim karar için şükrettim.

Lütfen çocuklarınızı popüler görülen mesleklere yöneltmeyin. Kendinizi de… Yaşınız kaç olursa olsun; arada aynaya bakarak şunu sorun; “Ben neyim? Tavuk mu? Yoksa Kartal mı?”

Araştırmacı Yazar, Yazılım Mimarı, DWS Genel Koordinatörü, MentalBoss Software Sahibi

Başlık

Yorum Öncesi

Erdem Çetinkaya

Yazar ve Yönetmen, MentalBoss Ceo, Holotürk Sahibi

Haber bülteni

Sosyal Medyam

KATEGORİLER

Ads

Facebook Yazar Sayfası

×