BESMELE’DE GİZLİ ALTIN ORAN MUCİZESİ; 1,618 (4. Kitap 9. Bölüm)

EBCED NEDİR?

Kuran’ın indiği dönemlerde ve öncesinde Araplar ve kitap ehli olan Hristiyan ve Yahudiler rakam yerine genellikle harfleri kullanıyorlar ve buna ebced diyorlardı. Hatta Yahudiler ile Hz Muhammed as arasında ebced üzerine bir konuşma olmuş peygamber onların hesaplamaları için ayetler söylemiştir. Yani ebced ile ilgili araştırmaları peygamber dahi bir nevi desteklemiştir. Çünkü ebced zaten Arap hayatının içinde matematiksel yada ticari hesaplarda kullanılan bir sayı sembol biçimiydi ve bildiğimiz harfler sayı yerine kullanılırdı. Temel ebced değeri ile beslemeyi inceleyelim.

BESMELEDE GİZLİ ALTIN ORAN

İsmi Allah; “Rahman Rahim” manasına gelen “b-ismi allahi rrahmani rrahim” kelimesi Kuran’da her surenin başındadır ve mutlaka her işe başlamadan önce bu cümlenin söylenmesi Allah tarafından emredilmiştir. Bu isimler Allah’ın en büyük isimleri olarak öne çıkar. Nedir bu kelimelerin sırrı?

bİsmi Allah (1,) (Allah’ın ismi – Allah; Birdir)

Errahman (329)  +

Errahim (289) =

1,618

Allah’ın ismini “tek, bir” olarak alırsak besmele 1,618 sayısını vermektedir. Buradan anlaşılıyor ki; Allah Teala İsminin çoğaltılmasını istemiyor ama sıfatları ile çokluğu kainatta altın oran ile yaymıştır. Allah birdir; bir defa daha şahit olduk, ve altın oran onun sıfatlarının en güzel isimlerinin yansımasıdır. Buna da şahit olduk.

Altın Oran sayılarını harfe çevirirken kullandığımız tabloyu, ebced değerlerini hesaplarken de kullandık. 19 harfli ve altın orana göre tasarlanmış bu muhteşem isim her şeyi açan bir anahtar ve Kuran’ın ilk ayetidir. Altın oran ve 19 arasında ki ilişkiyi ilerleyen bölümlerde daha derin bir şekilde göreceksiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak