DÜNYA, AY VE GÜNEŞ SİSTEMİNDE ALTIN ORAN (4. Kitap 6. Bölüm)

Sistemdeki bilinen 8 gezegenden 5 ana gezegende; yani iç gezegenlerin tümünde ve dış gezegenlerin en büyüklerinin güneş çevresinde dönüş günleri de yaratıcı tarafından altın orana göre tasarlanmıştır. Bu 5 gezegen ileride açıklayabileceğim kendine has yaşam döngülerine sahip oldukları için seçilmişti..

Dünyanın 1 yılı temel ölçü kabul edildiğinde.  Venüs altın oranın kare kökü kadar, Merkür, küp kökü kadar bir yıl değerine sahiptir. Jupiter ise altın oranın 5. üssü, Satürn ise 7. üssü kadar yıl değerlerine sahiptir. Güneş sistemine kazınmış altın oran bununla bitmez.

Güneş sisteminde yer alan 9 hakim gezegen ve parçalanmış gezegenin oluşturduğu astroid kuşağında yer alan Ceres’in güneşe uzaklıkları analiz edildiğinde olağanüstü kesinlikte bir altın oran tasarımını ortaya çıkarırlar.

Merkür’ün güneşle olan mesafesi 1 birim olarak ele alınır ve  bir sonraki gezegenin güneşe mesafesiyle oranlanır. Bu işlem ardışık olarak tüm gezegenlerle oranlanarak yapıldığında görülür ki gezegenler arasında artan mesafenin ortalama artış değeri, altın oran sayısına mükemmel şekilde uyum gösterir. Ceres yada Pluto sıralamadan çıkarıldığında altın oran bağıntısı korunmaya devam edecektir. Gezegenler ilk yaratıldıklarında yörüngeleri daha kararlıydı ama orta yaşa ulaşan güneş sistemimiz zamanın daralması ve dış etkiler nedeniyle altın oran tasarımını kırmak üzeredir.

SATÜRN’DE ALTIN ORAN

Saturn, tüm gezegenler içinde taç giymiş bir kral gibi dünya semasında parlayan benzersiz gezegen.  İnsanlar onu uzun zamandır, tek gözlü yada taçlı bir tanrı zannederek binlerce yıl boyunca tapmışlardı. “Saturday” yani haftanın 6. günü Saturn’ü bir kutsamadır. Batı medeniyeti tüm günler, aylara tanrı zannettikleri varlıkların isimlerini vermiştir.  Tüm paganist inançlar bir yana; o gökte parlayan yıldızların en güzel gezegeni olarak altın oranı bir çok şekilde ortaya çıkarıyordu.

Satürn halkalarının içinde yer alan boşluk halkanın altın oran noktasında yer alır.

Halkanın genişliği ile halkanın iç çizgisinden Satürn yüzeyine olan mesafe de altın orandır.

Satürn’ün genişliği ile yüzeyinden halkalarının en dış noktasına olan mesafe yine altın orandır.

Halkası içindeki boşluğun önü ve arkasındaki mesafelerin oranı da yine altın orandır.

DÜNYA VE AY’IN TASARIMINDA ALTIN ORAN

Dünya ve Ay birleştiğinde aynı anda 3 altın oran ortaya çıkıyordu.

Ay’ın oluşumuna dair en güçlü teori bir gezegenle çarpışan Dünyadan saçılan parçaların bir kısmının, Dünyanın yakın yörüngesinde birikmesi ile oluştuğu yönündedir. Bilim adamları dağılan parçaların bir kısmının yeniden Dünya ile birleştiğini kalanların ise uydular gibi dünyaya çok yakın bir yörüngede oluştuğunu ifade etmektedirler. Yani deyim yerinde ise Dünya ve Ay ilk oluştuklarında bir bütün gibiydi. Zamanla uzaklaşarak şimdiki konumuna geriledi. Yukarıdaki resimde Dünya ve Ay birleştirildiğinde ortaya çıkan olağanüstü altın oran üçgenini görmektesiniz.

Dünyanın ekvatoral yarıçapı bir birim kabul edildiğinde, Dünya merkezi ile Ay merkezi arasındaki mesafe altın oran kökünü, üçgenin karşı kenarı ise altın oran sayısını vermektedir.

Yaratıcı kutsal kitaplarında, diğer gök cisimlerinden ayrı olarak; Aya ve Dünyaya boyun eğdirdiğini ve onları bir ölçüye göre oluşturduğunu söylemişti. Bilim adamları Dünya ve Ay’ın tasarımında bu kadar sembolizmle iç içe bir oranla karşılaşacaklarını tahmin etmiyordu.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak