İNSAN YÜZÜNDE, BEDENİNDE VE ISISINDA ALTIN ORAN (4. Kitap 7. Bölüm)

Soldaki yüz 2,0 oranına, sağdaki yüz 1,0 oranına, ortadaki yüz 1,618 oranına sahip.  (EN ve BOY oranları)

Hangisi daha orantılı?

Canlılığın ve mühendisliğin mükemmel örneği insan; altın oranında zirvesindedir. Hem vücudunda hem de yüzündeki oranlar altın oran merkezlidir. Bu orana yakın yüzler ve vücutlarda estetik açıdan güzelliğin zirvesini oluştururlar.

Hiç bir sayı sanata ve bilime bu kadar kalıcı ve güçlü mühür vuramamıştır. Steven Marquardt adlı Amerikalı estetik cerrah, yaptığı uluslararası bir deneyle tüm dünya toplumlarında altın oranı taşıyan yüzlerin bu orana uymayan yüzlere göre daha güzel bulunduğunu ispatladı.

BÜTÜN YÜZLERİN ORTALAMASI ALTIN ORANI VERİYOR

Toronto üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada ise her milletten alınan binlerce yüz resmi bilgisayar yazılımları ile birleştirildi ve her millete özgü ortalama yüz tipinin keşfi amaçlandı. Ancak deney sonuçları ilginçti.

Ortaya çıkan yeni ortalama yüzler son derece çekici ve altın orana uygundu. Bu da gösteriyordu ki Yaratıcı, insanı sabit bir ölçüyü yani altın oranı merkez alacak şekilde yaratmıştı. 1,618… Ve birleşen yüzler altın orana mükemmel şekilde uyuyordu.

Bu linkten yüzdeki tüm altın oran bağıntılarını detaylı gösteren animasyonu izleyebilirsiniz.

https://www.goldennumber.net/meisner-beauty-guide-golden-ratio-facial-analysis/

Altın oran uygulamasını gösteren örnek bir video.

https://youtu.be/kKWV-uU_SoI

İNSAN VÜCUT SICAKLIĞINDA ALTIN ORAN TASARIMI

İnsan bedeni vücut sıcaklığı altın orana göre ayarlanmıştır. Suyun kaynama sıcaklığı ile donma noktası arasındaki farkın altın oran noktası  insan vücut sıcaklığını vermektedir.

Denizden 100-200 metre yükseklikte yaşayan dünyanın geneli ise için ise 37,2 ve 36,2 dereceleri ortaya çıkar ki. Bu durum insanın yaşaması için en ideal aralığın yükseklik olarak bu değerler olduğuna işaret olabilir.

Benzer Yazılar

Yorum Bırak