KUR’AN’DA MUHTEŞEM SAYISAL SİMETRİ MUCİZESİ – ASLA İNSAN ÜRÜNÜ DEĞİL

Allah bu evrendeki hemen her şeyi simetrik yaratmış. Bu, biz her şeyi “eşi” ile yarattık ayetinin tasarımdaki yansıması gibi görünüyor. İnsanın yüzünün dahi simetrik iki çift olarak yaratılması, neredeyse tüm temel organların çiftler halinde olması ve simetrik yapıları ilgi çekicidir.

Gezegenler, yıldızlar hatta galaksilerin pek çoğu, moleküller, insan ve hayvan bedenleri önemli ölçüde simetrik görünürler.

Yaratıcı, evreni oluşturan ögeleri simetrik olarak var etmişse, onun olduğu bilinen “Kur’an” isimli kutsal kitabının da, simetrik özelliklerle inşa edilmiş olması beklenir.

Kur’an yüzlerce farklı açıdan sayısal simetri özellikler taşır. Bu öyle bir simetridir ki; bilgisayar yardımıyla bile bu şekilde bir simetrinin keşfedilmesi imkânsız gibi görünmektedir. Kur’an’ı oluşturmak için seçilen 114 surenin, 114 ayet sayısı öyle muhteşem bir şekilde seçilmiştir ki, birçok farklı açıdan olağanüstü haller gösterir. Şimdi bu yüzlerce simetriden birkaçını birlikte inceleyelim.

Tüm dünyada ortak kabul Kur’an’daki sureler ve ayet sayıları tablosu. Tüm işlemlerimizde aşağıdaki tabloyu kullanacağız.

 

TEK VE ÇİFT SAYILAR AÇISINDAN KUR’AN’DA SİMETRİ

Kur’an’daki surelerin sıra no ve ayet sayıları tek ve çift olarak iki gruba ayrılabilir. Surelere sırayla bakarak anlatalım.

1 Fatiha Suresi;

Sıra no 1 / Ayet Sayısı 7

Tek sayı / Tek Sayı

Kısacası burada vurgulamak istediğimiz, Fatiha suresi simetri tablosunda Tek x Tek kısmında bulunacak olmasıdır.

2 Bakara Suresi;

Sıra no 2 / Ayet Sayısı 286

Çift sayı / Çift Sayı

Bakara suresi ise, simetri tablosunda ki Çift-Çift sütununa yerleştirilmelidir. Çünkü sıra sayısı ve ayet sayısı çift sayılardan oluşur.

3 Ali-İmran Suresi;

Sıra no 3 / Ayet Sayısı 200

Tek sayı / Çift Sayı

Ali İmran Suresi, simetri tablosunda Tek x Çift sütununa yerleştirilecektir. Çünkü sıra sayısı tek, ayet sayısı çift sayılardan oluşur.

Böylelikle, tek-tek, çift-çift, tek-çift, çift-tek olmak üzere 4 gruba ayırdığımız tabloda tüm ihtimalleri sıralamış oluyoruz.

Her sureyi tabloda uygun yere taşıdığımızda karşımıza simetrik bir kümelenme çıkıyor. Yüzlerce simetrik yapılanmadan sadece biri ve en basiti olan bu tablonun listesini aşağıdan test ederek görebilirsiniz.

 

KUR’AN’DA SIRA SAYISI VE AYET SAYISI AÇISINDAN SURELER İNCELENİNCE ŞU SİMETRİK TABLO ORTAYA ÇIKAR;

27 Adet Tek x Tek Sayılara Sahip Sure    =     27 Adet Tek x Çift Sayılara Sahip Sure

30 Adet Çift x Çift Sayılara Sahip Sure    =     30 Adet Çift x Tek Sayılara Sahip Sure

 

Şimdi bu mucizeyi bir adım daha öteye götürelim, Kur’an’ı tam ortasından, yani 54. sureden itibaren ikiye bölelim yani simetrisini alalım. Karşımıza aşağıdaki tablo çıkar. Sureleri “Türdeş” ve “Türdeş Olmayanlar” olarak gruplayalım. Yani Fatiha suresi gibi (Tek  X Tek ) sayısal değerlere sahip olan bir süre “türdeşler” sütununa yazılsın. Aynı şekilde Çift X Çift sayısal değerlere sahip bir sure olan Bakara suresi de “Türdeşler” tablosuna yazılacaktır. Bu durumda;

 

KUR’AN’IN İLK YARISINDA: 28 TÜRDEŞ SAYILI SURE – 29 TÜRDEŞ OLMAYAN SURE

KUR’AN’IN İKİNCİ YARISINDA: 29 TÜRDEŞ SAYILI SURE – 28 TÜRDEŞ OLMAYAN SURE

 

Yani ikili, hem yukarı aşağı yönlü hem de sağ sol yönlü simetrik bir tablo ile karşılaşırız.

 

 

KUR’AN’DA AYET SAYILARI TOPLAMINDAKİ MUCİZE

Kur’an’da 114 sure vardır. Bu surelerin sıra numaralarının toplamı 6555‘dir. 1’den 114’e kadarki rakamların sırayla toplamını hesaplayarak kolayca bu bilgiyi doğrulayabilirsiniz. (6555)

Kur’an’da sıra numarası ve ayet sayısı toplamı TEK olan sureler kümesinin toplamı da 6555‘dir.

114 farklı surenin ayet sayılarının toplamı, yani Kur’an’daki toplam ayet sayısı ise 6236‘dır.

Kur’an’da sıra numarası ve ayet sayısı toplamı ÇİFT olan sureler kümesinin toplamı da 6236‘dır.

Yani sureleri sayısal değerleri toplamı açısından tek ve çift olarak değerlendirirsek; Ayet sayısı toplamı ve sure sıra numaraları toplamı bilgilerine erişiriz.

Kur’an surelerini ayet sayısı, sıra numarasından büyük sureler olarak, tek ve çift değerleri açısından farklı yöntemlerle gruplandırdığımızda bile bu denge bozulmaz. Aşağıdaki tablolarda farklı açıdan incelenmiş pek çok simetrik tablo göreceksiniz.

            

 

DİĞER SİMETRİ MUCİZELERİ

Kur’an’daki simetrik tasarım bunlarla bitmez. Aşağıdaki şekillerde de simetri bulunabilir.

Asal Sayılar

Sıra Numaraları Kümesi ve Ayet Sayıları Kümeleri Arasındaki İlişkiler

İkiye Bölünen Ancak Üçe Bölünmeyen Sayılar Üçe Bölünen Ancak İkiye Bölünmeyen Sayılar Asal Çarpanlar Toplamı

Mükemmel Sayılar

Zengin Sayılar

Kıt Sayılar

Ayet Sayıları Aritmetik Ortalaması

Uzun Sureler ve Kısa Sureler

Ayet Sayıları Aritmetik Ortalamaları Arasındaki İlişkiler

6236’ sayısının konumu

Bölen Kümesinde İki Asal Bulunan Sayılar

Bölen Kümesinde Üç Asal Bulunan Sayılar

 19’lu Gruplar Halinde Surelerin Sıra Numaraları ve Ayet Sayıları… ve daha niceleri

Eğer konu ile ilgili tüm açıklamaları ispat ve tabloları incelemek istiyorsanız lütfen Kutsal Gizemler Yayınlarına ait serinin 5. kitabı olan Halis Aydemir’in “Kuran’ı Kerim; Simetrik Kitap” isimli eserini mutlaka okuyunuz. Kitaba erişmek için bana mail atmanız yeterli.

Benzer Yazılar

2 Yorum

  1. Diger simetri mucizelrine erksmek istiyodum

    • Diğer simetri mucizeleri kitabını ve başka bu türde kuran ve kainata dair mucizeleri içeren kitaplarınızı gönderir misiniz?

Yorum Bırak